Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan rauhankonferenssista päätöslauselma: Useat maat jättivät sen kuitenkin allekirjoittamatta

14:44Presidentti Stubb pitää Ukraina-konferenssia ensimmäisen askeleena kohti rauhaa: "Putinin pitää ymmärtää, että hän on hävinnyt tämän sodan"Presidentti Stubb pitää Ukraina-konferenssia ensimmäisen askeleena kohti rauhaa: "Putinin pitää ymmärtää, että hän on hävinnyt tämän sodan"
Julkaistu 16.06.2024 15:36(Päivitetty 16.06.2024 17:51)
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

STT

Yli yhdeksänkymmenen maan ja kahdeksan kansainvälisen järjestön edustajat kokoontuivat viikonloppuna Sveitsiin Ukrainan rauhankonferenssiin.

Ukrainan aloitteesta järjestetyn korkean tason kokouksen tavoitteena oli muodostaa yhteinen näkemys siitä, miten Ukrainassa voidaan saavuttaa oikeudenmukainen ja kestävä rauha. 

– Ukrainan alueellista koskemattomuutta tulee kunnioittaa ja dialogia kaikkien osapuolien kanssa tarvitaan pysyvää rauhaa varten, sanotaan Sveitsin Ukrainan rauhaa koskevan konferenssin päätöslauselmassa.

Päätöslauselmassa vaaditaan myös sotavankien vaihtoa ja kaapattujen ukrainalaisten lasten palauttamista.

Kokouksen työryhmissä otettiin kantaa myös ruoka- ja ydinturvallisuuteen.

– Ruokaturvaa ei tulisi käyttää aseena millään tavalla, asiakirjassa sanotaan todeten lisäksi, että Mustanmeren ja Asovanmeren satamien toiminta on kriittisen tärkeä maailman ruokahuollolle.

Asiakirjassa vaaditaan niin ikään, että Ukraina saa täysin valvontaansa Etelä-Ukrainassa sijaitsevan Euroopan suurimman ydinvoimalan, Zaporizhzhjan, joka on ollut Venäjän joukkojen hallussa sodan alusta saakka.

Osa maista ei allekirjoittanut päätöslauselmaa

Saudi-Arabia, Intia, Etelä-Afrikka, Thaimaa, Indonesia, Meksiko ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat olivat niitä maita, jotka osallistuivat huippukokoukseen, mutta jotka eivät allekirjoittaneet päätöslauselmaa. Asiasta kertoo Sveitsin hallitus kertoo  uutistoimisto Reutersin mukaan.

Huippukokousta isännöinyt Sveitsi kertoo, että valtaosa osallistuneista 90 maasta kuitenkin allekirjoitti päätöslauselman.

– Venäjä ja sen johto eivät ole valmiita eivätkä halua oikeudenmukaista rauhaan, sanoi Ukrainan presidentti Zelenskyi Sveitsin rauhankonferenssissa.

Kreml pitää edelleen Putinin avausta harkitsemisen arvoisena

Venäjä ei osallistunut kokoukseen, kuten ei myöskään sen liittolainen Kiina. Suomea edusti presidentti Alexander Stubb.

Venäjän presidentti Vladimir Putin totesi perjantaina, että sota voi loppua, jos Ukraina luopuu tavoitteestaan liittyä sotilasliitto Natoon ja luovuttaa Venäjälle neljä aluetta, joita Venäjä ei tälläkään hetkellä kokonaan hallitse.

Länsimaat ja Ukraina tyrmäsivät aloitteen täysin. Yhdysvaltoja edustanut varapresidentti Kamala Harris totesi, ettei kyseessä ole neuvottelutarjous, vaan vaatimus antautumisesta.

Kreml väitti kuitenkin edelleen tänään, että Ukrainan tulisi pohtia tarjousta, koska se heijastaa tilannetta rintamalla.

– Nykyinen dynamiikka rintamalla näyttää selvästi, että tilanteen huononeminen ukrainalaisten kannalta jatkuu. On luultavaa, että sellainen poliitikko, joka panee maansa edun oman ja käskijöidensä edun edelle, pohtisi tällaista ehdotusta, sanoi Kremlin edustaja Dmitri Peskov.

Lue lisää: MTV Sveitsin rauhankonferenssissa: "Putin näytti käytännössä keskisormea"

Lisää aiheesta:

Kirjeenvaihtajan kommentti: Venäjän sotakone jatkaa jauhamistaan, sanottiin rauhankonferenssissa mitä tahansaSveitsissä pohditaan rauhaa Ukrainaan: Biden HollywoodissaUkraina-rauhankonferenssi alkaaEuroopan unioni pääsi sopuun uudesta Venäjän vastaisesta pakotepaketista – MTV seurasi sotaaSuurin osa maista tuomitsee Ukrainan sodan G20-kokouksen päätöslauselmaluonnoksessaVenäjälle nöyryytys YK:ssa, mutta kolme ydinasevaltaa varoo yhä puolen valitsemista – "Tämä oli selvä kannanotto"
Ukrainan sotaSveitsiPolitiikkaVolodymyr ZelenskyiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 08:31
    Kiova

    Venäjä iski Kiovaan: Useita kuollut – lapsia haavoittunut

  • Eilen16:57
    Ukraina

    Dramaattinen video Ukrainasta: Panssariajoneuvo evakuoi siviilejä keskellä venäläistulitusta

  • Eilen16:03
    Ukraina

    Venäläisjoukot tunkeutuivat ukrainalaiskaupungin keskustaan: "Loppu voi olla lähellä"

  • Eilen14:12
    Venäjä

    Venäjä iski taas: Kiovassa ja Dnipropetrovskissa kuolonuhreja

  • Eilen13:15
    Politiikka

    Vauva keskeytti Orpon puheen syyskokouksessa: "Uusia kokoomuslaisia tulossa"