Mariupolin kaupungissa siviilit ovat YK:n mukaan nälänhädän partaalla.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on syyttänyt Venäjää halusta tuhota koko Donbassin alue Itä-Ukrainassa. Samanlaisia syytöksiä Ukrainan päättäjät ovat esittäneet satamakaupunki Mariupolista.
Ukrainan viranomaiset ovat vedonneet Donbassissa oleviin ihmisiin, jotta nämä pakenisivat Venäjän suurhyökkäystä Ukrainan länsiosiin. Sunnuntai-illan lausunnossaan Zelenskyi sanoi Venäjän haluavan "kirjaimellisesti tehdä lopun Donbassista ja tuhota sen".
Venäjä pyrkii nyt ottamaan hallintaansa sekä Donbassin että Mariupolin ja luomaan maayhteyden jo itseensä liittämälleen Krimin niemimaalle.
Ukraina on vannonut puolustavansa Mariupolia. Sunnuntaina Venäjä ilmoitti, että jäljellä olevien ukrainalaisjoukkojen on laskettava aseensa ja antauduttava Mariupolissa, mutta näin ei tapahtunut.
Mariupolista on tullut symboli Ukrainan vimmaiselle vastustukselle Venäjän hyökättyä maahan helmikuun 24. päivänä.
4:22
