Ukraina sanoo tuhonneensa venäläisen kranaatinheittimen Bahmutissa – video näyttää räjähdyksiä asuinrakennusten keskellä
Ukraina sanoo tuhonneensa venäläisen kranaatinheittimen Bahmutin alueella.
Ukrainalaisjoukot ovat julkaisseet videon, jossa maan kansalliskaartin väitetään tuhonneen venäläisen 30-millisen AGS-17-kranaatinheittimen Bahmutin alueella Itä-Ukrainassa.
Dronella kuvatussa videossa näkyy räjähdyksiä pahoin vaurioituneiden asuinrakennusten keskellä. Uutistoimisto Reuters on pystynyt satelliittikuvien perusteella varmentamaan sen, että video on Bahmutista, mutta ei ole kyennyt vahvistamaan ukrainalaisten väitteitä kranaatinheittimen tuhoamisesta.
Bahmutin kaupungista on taisteltu jo kuukausia. Ukrainan armeija sanoi Reutersin mukaan lauantaina, että ukrainalaisjoukot ovat kyenneet pitämään venäläisjoukot kaupungin ulkopuolella, mikä on mahdollistanut sen, että kaupunkia puolustaville ukrainalaisille on voitu toimittaa ampumatarvikkeita, ruokaa, varusteita ja lääkkeitä.
Uusimmat
-
05:27
Miksi Wagnerin sotilaat taistelevat paremmin kuin Venäjän puolustusvoimat? Meduza selvitti
-
23:50
Huuhkajien Lukas Hradeckylta käsittämättömiä pelastuksia – Tanskan superkärki paukutti hattutempun
-
23:48
Ruotsin parlamentti hyväksyi puolen miljardin euron apupaketin Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Ukraina saamassa miljoona tykistöammusta EU-maiden varastoista toukokuun loppuun mennessä
-
22:28
SM-liigan kurinpito on puhunut – kolme samanlaista päätöstä meni juuri julki
-
21:40
Toimittaja hyppäsi suksille ensimmäisen kerran sitten peruskoulun – tällainen laji on koirahiihto, jossa kaivataan lisää harjoittelupaikkoja
-
21:32
Näin varaudut maailman mullistuksiin – ammattilaiset kirjoittivat oppaan poikkeusoloista selviytymiseen: "Ei riitä, että on perunoita kellarissa"
-
21:15
Yli miljoona ihmistä osoitti torstaina mieltään eläkelakien uudistusta vastaan Ranskassa
-
21:14
MTV:n viihdetoimittajilla vankka näkemys Euroviisujen kärkinimistä – "Se on ihan tykki se kappale!"
-
21:00
Kuninkaallinen valokuvaaja paljastaa, millaista on kuvata prinssi Williamin ja prinsessa Catherinen lapsia – jakaa yhden vinkin
-
20:50
Sensaatiolaituri Huuhkajien avauskokoonpanossa Tanskaa vastaan – yksi asia yhä hämärän peitossa
-
20:48
Venäjän dopingpanna kumottiin – yleisurheilussa tehtiin päätös jatkosta
-
20:36
Leikolan lohkoketju, osa 2: Näin jättipankkien ongelmat johtivat rytinään – onko edessä uusi finanssikriisi?
-
20:35
Antti Pihlakoski hämmästelee Venäjä-kosiskelua – kertoo, mitä hyvää yleisurheilun päätökset voivat maassa lisätä
-
20:23
Melkein puoli miljoonaa ihmistä on käynyt jo äänestämässä
-
20:15
Napsitko liikaa makeisia? Ravitsemusterapeutti kertoo, miten sokerin syöntiä voisi vähentää
-
20:07
Suomi kielsi kiväärien viemisen Bosnia-Hertsegovinaan – Pekka Haavisto MTV:lle: Pelkona, että aseita käytettäisiin muuhun kuin metsästykseen
-
19:58
"Näytit todella kalpealta, huuliasi myöten", sanoi hirviöhammaslääkäri vaimolleen – vajaat kaksi viikkoa myöhemmin rouva makasi aivokuolleena sairaalassa
-
19:49
Tiktokin toimitusjohtaja yrittää estää sovelluksen kieltämisen Yhdysvalloissa – "Teknologianne vie kirjaimellisesti hengen"
-
19:25
Huuhkajille huonoja uutisia: luottopelaaja sivussa Tanska-ottelusta – näin Suomi voi pelata
-
Lataa lisää