Ukraina ja Yhdysvallat neuvottelevat keskenään Ukrainan sodasta jo tänään illalla Riadissa Saudi-Arabiassa. Ukrainalaisten mukaan neuvotteluja käydään teknisellä tasolla. Huomenna Riadissa on neuvottelemassa myös Venäjä. Ukraina ja Venäjä eivät istu saman pöydän ääreen, vaan Yhdysvaltain edustajat sukkuloivat neuvotteludelegaatioiden välillä.
Ei ole tavatonta, että rauhanpyrkimyksissä sotivat osapuolet eivät mahdu samaan neuvottelupöytään.
Riadissa Saudi-Arabiassa Ukrainan ja Venäjän neuvottelijat istuvat eri huoneissa, ja Yhdysvaltain edustajat kulkevat eri huoneiden väliä.
Mistä asioista yhdysvaltalaiset Riadissa parkettia kuluttavat?
Tulitauosta Ukrainaan, tai osittaisesta sellaisesta. Ukraina ilmoitti viime viikolla halustaan kaiken kattavaan tulitaukoon, Venäjän presidentti Vladimir Putin ehdotti vain iskujen lopettamista energialaitoksiin.
Lue myös: Kohtaaminen jo illalla – Yhdysvaltain erityislähettiläs uskoo Putinin haluavan rauhaa
Mustameri tulitauon alaiseksi?
Vladimir Putinin ulkopoliittisen neuvonantajan Juri Ushakovin mukaan Jeddassa neuvoteltaisiin tulitauosta merenkulkuun Mustallamerellä. Putinille tämä sopisi, koska Ukraina on kyennyt pitämään Venäjän aisoissa noilla vesillä.
