Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tyttärestään herttuatar Meghanista vieraantunut Thomas Markle vetoaa kuningatar Elisabetiin: "Luulisin, että hän haluaisi selvittää perheongelmat"

0:50Thomas Markle haluaa puhua tyttärelleen herttuatar MeghanilleThomas Markle haluaa puhua tyttärelleen herttuatar Meghanille
Julkaistu 18.12.2018 11:51
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Thomas Markle pyytää nyt kuningatar Elisabetia auttamaan häntä rakentamaan uudestaan suhteen tyttäreensä herttuatar Meghaniin. 

Herttuatar Meghanin isä Thomas Markle vetosi maanantaina 17. joulukuuta Iso-Britannian kuningatar Elisabetiin pyytäen tätä toimimaan hänen puolestapuhujanaan tyttärelleen. Markle toivoo, että hänen ja Meghanin välinen vieraantuneisuus loppuisi vihdoin. 

Meghan, joka on entinen Hollywood-näyttelijä ja entisen televisiosarjojen valo-ohjaaja Thomas Marklen tytär, meni naimisiin prinssi Harryn kanssa . Tällöin Meghanista tuli Sussexin herttuatar. 

19. toukokuuta

Häiden alla nähtiin kohu toisensa perään, kun Marklen oli alunperin tarkoitus taluttaa tyttärensä alttarille. Juuri ennen häitä tuli kuitenkin ilmi, että Markle oli tehnyt yhteistyötä paparazzin kanssa ja lavastanut kuvia itsestään valmistautumassa häihin. 

Markle perui lopulta tulonsa häihin muutamaa päivää ennen terveyssyihin vedoten. On kerrottu, ettei Marklella ja herttuattarella olisi ollut juuri minkäänlaista yhteyttä toisiinsa tämän jälkeen. 

Marklen mukaan hän ei ole kuullut tyttärestään kuukausiin ja hänen viestinsä ovat kaikuneet kuuroille korville. Häneltä kysyttiin hiljattain millainen viesti hänellä olisi puolestaan Meghanin puolison isoäidille kuningatar Elisabetille. 

– Arvostaisin kaikkea mitä hän voisi tehdä ja luulisin, että hän haluaisi selvittää perheongelmat, Markle pohtii.

– Kaikki perheet, olivat sitten kuninkaallisia tai eivät, ovat samanlaisia ja heidän todellakin pitäisi olla yhdessä juhlapyhien aikaan. 

LUE MYÖS: Meghan Marklen sisarpuoli taas ilkeänä – lyttää tällä kertaa herttuaparin joulukortin

Tilanteesta harmistuneen Marklen mukaan hän ei ollut saanut tyttäreltään joulukorttia, mutta hän kertoo olevansa toiveikas, että kaksikko pystyisi vielä jonain päivänä korjaamaan suhteensa. 

Markle on kehottanut tytärtään ottamaan yhteyttä häneen. 

– Rakastan tytärtäni todella paljon ja hänen täytyy tietää se. Lähetä minulle vain viesti. 

– Kaikki mitä voin sanoa on että hän tietää sen ja olen tavoitellut häntä, ja hänen täytyy vastata minulle. Rakastan häntä erittäin paljon. Tämä ei voi jatkua ikuisesti, Markle summaa. 

Herttuatar Meghan ja prinssi Harry odottavat esikoistaan, jonka laskettu aika on keväällä 2019. Markle kertoo toivovansa, että kaikki menee hyvin ja pariskunta saa hyvinvoivan ja kauniin vauvan. 

– Toivon, että pääsen näkemään pienen Meghanin tai pienen Harryn, se olisi erittäin mukavaa ja odotan innolla sen tapahtuvan. Hänestä tulee erittäin hyvä äiti. 

Lähde: NDTV

Lisää aiheesta:

Herttuatar Meghanin isä suunnittelee muuttoa kaukomaille "paetakseen draamaa" – armoton sivallus prinssi Harrylle saattoi olla liikaaThomas Marklen syntymäpäivälahja sai Meghanilta tylyn vastaanoton – pettyneeltä isältä kovia syytöksiä prinssi Harrya kohtaanPrinssi Harryn ja herttuatar Meghanin tulevaisuudesta keskustellaan tänään – tämä kaikki järisyttävästä kuninkaallisesta sopasta tiedetään nytHerttuatar Meghanin veli avautuu kovasanaisesti – uskoo kuninkaallisen äidin joutuvan mustalle listalle: "Seuraava suhde, joka putoaa kartalta"Herttuatar Meghanin isä Thomas Markle iloitsee lapsenlapsensa syntymästä: "Toivon hänelle terveyttä ja onnea"Herttuatar Meghanin isä Thomas Markle avautui haastattelussa: "Tyttäreni näyttää pelokkaalta"
Britannian kuninkaallisetThomas MarkleHerttuatar MeghanKuningatar ElisabetPrinssi HarryKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Britannian kuninkaalliset
  • 06:53
    Kuningas Charles

    Tätä mieltä kansa on Andrew'n prinssin tittelin riistämisestä

  • Eilen16:33
    Kuningas Charles

    Asiantuntija arvioi: "Brittihovi halusi Andrew'sta eroon ennen kuin jotain uutta tulee ilmi"

  • Eilen05:35
    Ulkomaat

    Virginia Giuffren perhe: "Naisen rohkeus kaatoi prinssin"

  • 25.10.19:54
    Prinssi Harry

    Jälleen yksi Harryn ja Meghanin avaintyöntekijöistä irtisanoutui – aloitti työnsä muutama kuukausi sitten

  • 25.10.12:22
    Kuningas Charles

    Lähteet: Kuningas Charles on saamassa tahtonsa läpi prinssi Andrew'n kanssa vuosien väännön jälkeen