Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työministerin pelko: Kantasuomalaiset työttömät ja maahantulijat asetetaan vastakkain

9:49Perussuomalainen oikeusministeri vaikenee Tynkkysen tapauksesta
Julkaistu 27.10.2015 08:14
Toimittajan kuva
Mona Haapsaari

mona.haapsaari@mtv.fi

Monahaapsaari

Huomenta Suomessa vieraillut oikeus- ja työministeri Jari Lindström jakaa kuntapäättäjien huolen maahanmuuttajien työllistymisestä.

Lännen Median kyselyyn vastanneista kuntapäättäjistä valtaosa ei usko maahanmuuttajien nopeaan työllistymiseen Suomessa. Reilu puolet arveli, että enemmistö maahanmuuttajista työllistyy vasta vuosikymmenessä tai jää pysyvästi työttömiksi.

Lindströmiä kyselyn tulos ei yllätä. Ministeri kertoi eilen hallituksen esittävän reilun 90 miljoonan euron lisäystä maahanmuutosta aiheutuviin kustannuksiin.

– On tietysti selvää, tällaisilla tulijamäärillä tämä myös maksaa jonkin verran. Ensimmäinen toimenpide on se, että jo alussa kysytään, mitä (maahantulijat) osaavat ja onko heillä halukkuutta yrittäjyyteen. Myös heiltä, joilla ei ole koulutusta.

– Pelkään, että asetetaan vastakkain kantasuomalaiset työttömät ja tämä uusi porukka. Tähän ei ole missään nimessä tarvetta eikä aikomusta. Molemmat ongelmat pitää yrittää hoitaa niin hyvin kuin mahdollista, Lindström korostaa.

7:59Oikeus- ja työministeri: Työttömyysturvaa leikataan talouden logiikalla

Taikatemppuja ei ole

Työministeriön eilisten synkkien työttömyyslukujen korjaamiseksi ei ole olemassa taikatemppuja. Myöskään valoa ei ole aivan lähitulevaisuudessa nähtävissä.

Tällaisen synkän viestin välitti Lindström. Epätoivoon ei kuitenkaan hänen mukaansa ole syytä.

– Kaikki on kiinni siitä, miten me saamme investointeja. Viennissä pk-sektori on se iso haaste, ja toivottavasti saamme siinä aikaiseksi tuloksia. Hallitusohjelma on tässä se keskeinen toimi, ja se pitää sisällään elinkeino- ja työvoimapolitiikan.

Työministeriön uuden ennusteen mukaan Suomessa on ensi vuonna 370 000 työtöntä. Samalla pitkäaikaistyöttömyys laajenee korkeasti koulutetuissa ja nuoremmissa ikäluokissa.

Pitkäaikaistyöttömien kastista vaikea nousta

Alle 55-vuotiaiden pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut viime keväästä hurjat 40 prosenttia. Tämä on Lindströmille suuri huoli.

– Kun ihminen joutuu siihen kastiin, niin sieltä on todella vaikea päästä takaisin työelämään. 

Työministeri Jari Lindström uskoo uusia työpaikkoja syntyvän, jos paikallisessa sopimisessa päästään eteenpäin.

– Työttömyys on varsin moni-ilmeistä ja se koskee myös korkeasti koulutettuja. Tämä lama koskee ihan jokaista meitä, totesi Lindström jo eilen.

Hallitus päättää lähiaikoina, viedäänkö paikallista sopimista eteenpäin lainsäädännöllä vai työmarkkinajärjestöjen siunauksella.

– Paikallisessa sopimisessa on paljon elementtejä, joista yrittäjät ovat sanoneet, että heti kun nämä lähtevät käyntiin he ovat valmiita palkkamaan lisää väkeä. Ja minä uskon siihen, Lindström kommentoi.

Lisää aiheesta:

Satonen: Yli viisikymppisten insinöörien vaikeaa löytää työtäSuomessa on satojatuhansia työttömiä, mutta hallitus lisää työperäistä maahanmuuttoa – näistä syistä EK:n johtaja kehuu päätöstäTyöministeri kehottaa irtisanottuja kehittämään itseään – uskoo yhä hallituksen työllisyystavoitteeseen: "Tämä ei ikuisesti kestä"Ministeri Lindströmin nettikolumni: "Meillä ei ole varaa jättää osatyökykyisiä oman onnensa nojaan"Kokoomuksen Jokinen MTV:n Uutisextrassa: "Täytyy löytää täsmätoimia, jotta ylivelkaantuneet eivät jää tukiloukkuun"Ex-työministeri: Työttömien käskyttäminen töihin on ongelma
PakolaisetHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 1.10.15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa

  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta