Työllisyysasteen paraneminen jatkui maaliskuussa, ilmenee Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksesta. Työllisyysasteen kausi- ja satunnaisvaihtelusta puhdistettu trendi kohosi maaliskuussa 72,6 prosenttiin, kun helmikuun lukema oli 72,5 prosenttia.
Työllisiä oli maaliskuussa 61 000 enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Työttömyysasteen trendi oli maaliskuussa 6,4 prosenttia, eli hieman alempi kuin helmikuussa.
Osa-aikatyötä tekevien määrä ja suhteellinen osuus on Tilastokeskuksen mukaan lisääntynyt. Vuoden alkuneljänneksellä osa-aikatyötä teki 454 000 ihmistä, mikä on 27 000 ihmistä enemmän kuin vuotta aiemmin. Osa-aikatyön tekeminen on naisilla selvästi yleisempää kuin miehillä.
Samaan aikaan alityöllisten määrä kuitenkin laski vuoden takaisesta. Alityöllisillä tarkoitetaan työllisiä, jotka haluaisivat tehdä enemmän töitä.
Tilastokeskuksen yliaktuaarin Pertti Taskisen mukaan alityöllisyyden väheneminen merkitsee, että hiukan useampi on nyt tyytyväinen osa-aikatyöhönsä.
Työllisyys parantunut koko maassa
Danske Bankin ekonomisti Jukka Appelqvist arvioi, että työmarkkinoiden vire on jatkunut edelleen varsin hyvänä. Hänen mukaansa työllisyys nousi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä varsin tasaisesti koko Suomen alueella.
