Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkinta aloitettu: Onko eläinsuojelun nimissä syyllistytty tappoihin ja kidutukseen? Hyväntekeväisyysvaroin tuetut metsänvartijat epäiltyinä Aasiassa ja Afrikassa

Kuvituskuvaa Kongon metsänvartijoista. Kuvan henkilöt eivät liity tapaukseen.
Kuvituskuvaa Kongon metsänvartijoista. Kuvan henkilöt eivät liity tapaukseen.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 06.04.2019 13:59

MTV UUTISET–STT

Britannian viranomaiset ovat aloittaneet tutkinnan luonnonsuojelujärjestö WWF:n epäillyistä kytköksistä ihmisoikeusloukkauksiin useissa Aasian ja Afrikan maissa.

Taustalla on uutissivusto Buzzfeed Newsin uutinen, että WWF tukee metsänvartijoita, joiden väitetään kiduttaneen ja tappaneen ihmisiä salametsästyksen vastaisessa työssä kansallispuistoissa Nepalissa, Kamerunissa, Keski-Afrikan tasavallassa ja Kongon demokraattisessa tasavallassa.

Britannian hyväntekeväisyysjärjestöjä valvovan viranomaisen tutkinnan kohteena on nimenomaan WWF:n Britannian haara. Tässä yhteydessä viranomaiset mainitsevat huolen siitä, onko varoja mennyt ihmisoikeusloukkauksiin syyllistyneille tahoille, kertoo Thomson Reuters -säätiö.

"Häntä hakattiin armotta"

Buzzfeed-sivusto raportoi viime kuussa, että paikallista väestöä on kohdeltu vuosien mittaan kaltoin salametsästyksen estämisen nimissä. Buzzfeed kertoo esimerkkinä nepalilaisesta miehestä, jonka Chitwanin kansallispuiston vartijat ottivat vangiksi, koska hänen epäiltiin auttaneen poikaansa hautaamaan sarvikuonon sarven pihalleen. Sarvea ei tosin ollut löytynyt.

– Häntä hakattiin armotta ja hänen nenäänsä ja suuhunsa pantiin suolavettä, vaimo kuvaili.

Yhdeksän päivää myöhemmin mies oli kuollut.

Buzzfeedin mukaan kolme puiston työntekijää, heidän joukossa päävartija, vangittiin ja pantiin syytteeseen murhasta. Nepalin WWF lobbasi syytteiden poistamiseksi ja kun näin tapahtui, iloitsi julkisesti. WWF:n yhteistyö puiston kanssa jatkui entiseen tapaan, Buzzfeed kirjoitti.

Suomen WWF:llä yhteistyötä Nepalissa vapaaehtoisten kanssa

Nepalin tapaus sattui vuonna 2006. Kyse ei ole Buzzfeedin mukaan yksittäistapauksesta vaan toimintatavoista, joiden Buzzfeed sanoo jatkuneen näihin päiviin.

– Rakastetusta panda-logosta tunnettu järjestö rahoittaa ja varustaa Aasian ja Afrikan kansallispuistoissa puolisotilaallisia joukkoja, joita on syytetty hakkaamisesta, kidutuksesta, seksuaalisesta väkivallasta ja kymmenien ihmisten surmaamisesta, Buzzfeed kirjoitti.

WWF Suomi kommentoi maaliskuussa, että järjestön kansainvälinen verkosto teettää syytöksistä riippumattoman arvion ulkopuolisella taholla. Suojelujohtaja Jari Luukkonen kertoo STT:lle, että selvityksen arvioidaan vievän 3–6 kuukautta.

Myös WWF Suomi tekee salametsästyksen vastaista yhteistyötä Nepalissa, mutta sitä on Luukkosen mukaan tehty paikallisten kyläläisten kanssa, ei virallisten vartijoiden. Vapaaehtoisten kyläläisten partioihin ei kohdistu syytöksiä.

Luukkonen huomauttaa myös, että Nepalin tilanne on kaiken kaikkiaan muuttunut sitten viime vuosikymmenen.

– Maassa oli tuolloin käynnissä vielä sisällissota. Niin kuin Buzzfeedin uutisestakin näkyy, tapaukset ovat sieltä kaukaa. Nykyään maa on demokraattinen valtio, ja se on toimintatavoiltaan varmasti hyvin erilainen kuin silloin. 

Lisää aiheesta:

Botswana uhkaa lähettää 20 000 norsua Saksaan"Olisiko tilanne erilainen, jos Qatarissa kuolisi suomalaisia?" Yli 6 500 siirtolaista menehtynyt MM-kisojen alla, nyt puhuttavat hotellien työolotNäin Facebook polkee ihmisoikeuksia – moderointi ei erota moskeijaa terroristiryhmästäSalametsästys lisääntynyt koronapandemian aikana Afrikassa ja Aasiassa – taustalla paikallisten heikentynyt taloustilanne Suomalaismiehen outo kuolema Ugandassa: Viisi tunnistamatonta miestä otti kiinni toimittajan – nyt järjestö vaatii vapauttamistaKuvat: Pennuista lääkeliimaa, iäkkäistä yksilöistä potenssiviiniä – Talouskasvu pahentaa tiikerien ahdinkoa rumalla tavalla
WWFAasiaAfrikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

WWF
  • 24.7.06:16
    Kuluttaminen

    Tänään on maailman ylikulutuspäivä

  • 26.6.08:02
    Sudet

    Poliisi ampui suden Malmössä – puri koiraa

  • 2.5.07:24
    Saimaannorppa

    Norppalive alkaa tänään – norpat pötköttävät turkkia kuivatellessaan

  • 10.4.10:28
    Itämeri

    Nyt tulee levälive! Pian voit katsoa veden alta suorana jotain, mitä paljain silmin ei erota

  • 8.4.16:42
    Luonto ja eläimet

    Hangon rannoilta kerättiin 25 000 kiloa rasvarakeita