Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Rikastun jos haluan – näin uskoo puolet suomalaisista

Suomalaisista reilu puolet, 58 prosenttia, kertoo tavoittelevansa vaurastumista ja tasan puolet uskoo pystyvänsä siihen halutessaan.
Suomalaisista reilu puolet, 58 prosenttia, kertoo tavoittelevansa vaurastumista ja tasan puolet uskoo pystyvänsä siihen halutessaan. Lehtikuva
Julkaistu 25.11.2015 11:32

MTV UUTISET

Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaiset kokevat, että vauraus on vapautta rahahuolista sekä mahdollisuus toteuttaa unelmiaan.

Suomalaisista reilu puolet, 58 prosenttia, kertoo tavoittelevansa vaurastumista ja tasan puolet uskoo pystyvänsä siihen halutessaan. Suurimmiksi vaurastumisen esteiksi koettiin ylimääräisen rahan puute sekä valtion viemä suuri osuus tuloista.

Suomalainen varainhoitoyhtiö Finlandia Group selvitti syyskuussa 2015 suomalaisten eläke- ja vaurastumissuunnitelmia. Tutkimukseen osallistui 1 000 suomalaista.

– Suomalaiset näkevät vaurauden selvästi vapauden mahdollistajana. Suuri enemmistö, 72 prosenttia, sanoi vaurauden tarkoittavan sitä, ettei heidän tarvitse murehtia raha-asioitaan. Ihmiset kuitenkin kokevat, ettei vauraus liity yksinomaan rahaan. Vastaajista 40 prosenttia kertoi, että vauraaseen elämään sisältyy muutakin kuin materiaa, kertoo Finlandia Groupin toimitusjohtaja Mika Manninen.

Suomalaisille vauraus ei tutkimuksen mukaan tarkoita luksuselämää, vaan arjen mukavuutta.

– Vaikka auto on perinteisesti ollut erityisesti miesten statussymboli, vain 12 prosenttia vastaajista koki vaurauden merkitsevän sitä, että voi huristella juuri sellaisella autolla kuin haluaa. Niin ikään vain 12 prosenttia kertoi vaurauden tarkoittavan mahdollisuutta ostella erittäin kalliita asioita, Manninen sanoo.

Rahalla on kuitenkin merkitystä: puolet suomalaisista pitää vauraana sellaista henkilöä, jolla on yli puolen miljoonan euron omaisuus. Parisenkymmentä prosenttia laskee vauraaksi vain miljonäärin.

Kaikki eivät pysty säästämään

Finlandia Groupin tutkimuksen mukaan suomalaisista 58 prosenttia tavoittelee vaurastumista. Usko vaurastumisen mahdollisuuksiin jakaa kansan kahtia: tasan puolet vastaajista uskoo kykenevänsä vaurastumaan halutessaan ja puolet ei.

– Vaurastuminen pitkällä aikavälillä perustuu korkoa korolle -efektiin. Vaikka arjen menojen jälkeen käteen ei jäisikään suurta summaa, kannattaa pistää sivuun se, mikä on mahdollista. Pitkällä aikavälillä ja järkevästi sijoitettuna siitä kasvaa paljon alkuperäistä muhkeampi summa, Manninen muistuttaa.

Puolet suomalaisista kertoo kokevansa vaurastumisen esteeksi arjen menot, joiden jälkeen rahaa ei jää sijoittamista tai säästämistä varten.

– Mielenkiintoinen signaali nykymaailmasta on se, että 41 prosenttia suomalaisista ei pidä vaurastumista omalla työllä mahdollisena, koska valtio vie niin paljon. Toisaalta 20 prosenttia kertoo, ettei haluakaan sijoittaa rahojaan, vaan nauttia niistä tässä ja nyt, Manninen summaa.

Tutkimus toteutettiin syyskuussa 2015 markkinatutkimusyhtiö M3 Research Oy:n verkkopaneelissa. Kyselytutkimuksen kohderyhmänä olivat 18–74-vuotiaat suomalaiset ja siihen vastasi 1 000 ihmistä.

Lisää aiheesta:

Varakkaiden kasinopeliä vai järkevää varautumista? Asenteet osakkeisiin vaihtelevatKolmannes suomalaisista ei ole koskaan sijoittanut – erityisesti yksi asia siinä pelottaaKysely: Yhä useampi keskituloinen huolissaan rahojensa riittämisestä – Dansken johtaja: "Joka viides hakenut joustoa asuntolainaan"Vain neljännes uskoo mahdollisuuksiinsa rikastua, sanoo tutkimus – etenkin naiset ovat pessimistisiäPaljonko rahaa suomalaisella pitää olla, että hän on "rikas"? Selvitimme: "Kun ei enää pysty miljoonan tarkkuudella sanomaan, montako miljoonaa omistaa..."Suomalainen sallii toisten suomalaisten rikastua vain tietyissä tapauksissa – näillä tavoilla ansaittua rahaa ei katsota hyvällä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • 20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • 19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö