Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkijat shokissa: Uutta tietoa Stonehengestä

Stonehengen käyttötarkoituksesta ei vielä nykyäänkään olla täysin varmoja. Tuhansia vuosia vanha monumentti on saattanut olla temppeli tai kokoontumispaikka.
Stonehengen käyttötarkoituksesta ei vielä nykyäänkään olla täysin varmoja. Tuhansia vuosia vanha monumentti on saattanut olla temppeli tai kokoontumispaikka.
Julkaistu 15.08.2024 13:33
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

STT

Uuden tutkimuksen mukaan kuuluisan Stonehengen alttarikivi ei olekaan Walesista, kuten aiemmin on luultu, vaan paljon kauempaa, Skotlannista. Aiheesta uutisoi BBC. 

Se miten noin kuusitonnia painava alttarikivi on saatu kuljetettua noin 700 kilometrin päästä Skotlannin pohjoisosista Lounais-Englannin Salisburyyn, on tutkijoille vielä epäselvää.

– Lievästi sanottuna shokki. Tuollaisen matkan siirtäminen on merkittävää. Neoliittisten ihmisten on täytynyt olla tiiviissä väleissä, kuvailee tutkimuksissa mukana ollut professori Nick Pearce BBC:lle. 

– Tämä on oikeasti järkyttävä tulos, vakuutti puolestaan Robert Ixer, joka hänkin otti osaa tutkimukseen.

Tulos herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia

Tutkimuslöydön tehnyt australialainen Curtisin yliopiston työryhmä analysoi alttarikiven kemiallisen koostumuksen ja ajoitti ne. Menetelmää on kuvattu yhtä tarkaksi kuin sormenjälkien ottaminen. Tuloksista kävi ilmi, että näytteet vastasivat parhaiten devonikaudella syntyneitä sedimenttialueita Caithnessia, Orkneyta sekä Morayta Pohjois-Skotlannissa. 

Kivipaasien ja osittain maan alla oleva alttarikiven uskottiin aiemmin olleen peräisin Walesista, kuten Stonehengen sisemmän kehikon niin kutsutut siniset kivet. Uloimman kehikon suuret kivipaasit ovat puolestaan Englannista.  

Tutkimustulos paljasti tutkijoille, että neoliittiset ihmiset olivat aiempaakin tiiviimmissä väleissä toistensa kanssa kuin on uskottu. Kaksi kysymystä löydös tosin jätti: miten kivi tuotiin paikalle ja miksi niin kaukaa?

Stonehengen käyttötarkoituksesta ei vielä nykyäänkään olla täysin varmoja. Tuhansia vuosia vanha monumentti on saattanut olla temppeli tai kokoontumispaikka. Vanhimmat osat Stonehengestä ovat noin 5 000 vuotta vanhoja. 

0:47Geologit uskovat viimein ratkaisseen mysteerin Stohengen kivien syntyperästäGeologit uskovat ratkaisseensa myös arvoituksen Stonehengen kivien syntyperästä. Katso video vuodelta 2019.

Lue lisää: Stonehengen suurelle mysteerille saattoi vihdoin löytyä selitys

Ympäristöaktivistit töhrivät Stonehengeä oranssilla aineella: Tällaista jälkeä tuli

Turkista löytyi 12 000 vuotta vanha ihmispatsas – ylisuuri fallos varastaa huomion

Lisää aiheesta:

Tanskasta löytyi "Woodhenge": Mahdollinen kytkös Stonehengeen?Stonehengen tarina muuttumassa yhä oudommaksiPyramidien mysteeri saattoi vihdoin ratketaLöytö mullistaa historiaa: Varhaisia ihmisiä Siperiassa jo 400 000 vuotta sittenTutkijat rakensivat studioon Stonehengen täydellisen pienoismallin: Koe antoi tiedon kivikehän äänestä 4200 vuotta sittenKivikehän uskottiin olevan tuhansia vuosia vanha – totuus paljastui maanviljelijän otettua yhteyttä
ArkeologiaHistoriaIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Arkeologia
  • 22.9.06:00
    Tiede

    Hämeessä tehtiin ainutlaatuinen muumiolöytö – tutkimuksesta toivotaan vastauksia nykyajan sairauksiin

  • 21.8.19:55
    Egypti

    Aleksandrian vesistä nostettiin jotain uskomatonta

  • 20.8.12:54
    Historia

    Nakkilasta löytyi 2 000 vuotta vanhoja koruja – katso kuvat

  • 15.8.05:33
    Historia

    Tällaisia aarteita metallinetsijät löytävät

  • 14.8.17:39
    Historia

    Merja löysi yllättävästä paikasta aarteen 1500 vuoden takaa – arkeologitkin häkeltyivät