Tutkijat: Musiikista apua epileptikoille?
Uuden tutkimuksen mukaan klassinen pianomusiikki ja jazzmusiikki saattavat auttaa ehkäisemään epilepsiakohtauksia.
Ohion osavaltioyliopiston tutkijat ovat saaneet selville, että klassista pianomusiikkia tai jazzmusiikkia kuuntelevien epileptikoiden aivot reagoivat eri tavalla kuin niiden, jotka eivät kyseistä musiikkia kuuntele.
Neurologian apulaisprofessori, tutkija Christine Charytonin mukaan kohtauksen laukaisijana toimii yleensä stressi. Musiikki saattaa auttaa potilasta rauhoittavalla tavalla, mikä taas vähentää epilepsiakohtausten määrää.
Tutkimukseen osallistui 21 henkilöä, joiden tilaa tutkittiin vuosina 2012–2014. Kuusi osallistujista oli epilepsiapotilaita, viidellä oli ei-epileptisiä kohtauksia ja yhdeksän ei kokenut kohtauksia.
Charyton tutki testihenkilöiden aivotoimintaa, kun nämä lepäsivät kuunnellen musiikkia. Kuunnellut musiikkikappaleet olivat Mozartin sonaatti kahdelle pianolle D-duurissa ja John Coltrainen My favourite things.
Charyton ja hänen kollegansa saivat selville, että aivotoiminnan aktiivisuus oli tutkittavilla merkittävästi korkeampi heidän kuunnellessaan musiikkia. Aivosähkökäyrä myös synkronoi epileptikoilla enemmän musiikin kanssa, varsinkin ohimolohkossa.
Charyton puhuukin metronomiefektistä.
– Kuin kaksi yhteen kiinnitettyä metronomia olisi tikittänyt samaan tahtiin.
Noin 80 prosenttia epilepsiakohtauksista ajatellaan olevan peräisin ohimolohkosta – alueelta, joka käsittelee informaatiota ja ääntä. Mielenkiintoista onkin, voitaisiinko musiikki jonakin päivänä ottaa osaksi tuossa aivojenosassa tapahtuvien kohtausten hoitoa.
Lähteet: Canadianliving.com, Thestar.com
Uusimmat
-
09:24
Therese Johaugilta suorat sanat Venäjä-päätöksestä – "Minun käy heitä sääliksi"
-
09:19
Max Verstappen ottamassa omansa, Russellin Mercedes löi lieskoja pääsuoralla – MTV seuraa Australian gp:n tapahtumia
-
09:18
Rillit huurussa -sarjan Kaley Cuoco sai esikoisensa – paljasti tytön koko nimen suloisten kuvien kera
-
09:13
ISW: Havitteleeko Wagner-pomo presidentiksi Putinin tilalle? Nämä tuoreet lausunnot poikkeavat rajusti Kremlin linjasta
-
09:06
Äänestyspaikat ovat nyt auki – MTV Uutiset seuraa vaalipäivää
-
09:05
Yhdysvaltalaiskenraali: Ukrainan keväthyökkäys ei tule voittamaan sotaa – MTV seuraa sotaa
-
09:01
Kollegat muistelevat Jasmin Voutilaista – Salkkarit-rooli oli hänen suuri haaveensa: "Ihanaa, että se toteutui"
-
08:40
Jukka Jalonen lähetti napakat terveiset valmentajaa vaihtaneelle TPS:lle – "Tyly temppu"
-
08:28
Suomeen kaksi MM-mitalia Yhdysvalloista
-
08:28
Teetkö sinäkin näin äänestämisen jälkeen? Suomalainen ilmiö huvittaa tietokirjailijaa
-
08:02
SM-liigan pudotuspeleissä törmättiin erikoiseen ilmiöön – pelikielloilla oli heti vaikutusta: "Ei siellä kuuluisi olla mitään pumpulihanskahommia"
-
08:01
Ensimmäinen muotokuva kuningas Charlesista julki – kädessä yllättävä yksityiskohta
-
08:00
Aleksander Barkovin syöttökone lauloi – Florida murskavoittoon
-
07:35
Mikko Rantasella neljän pisteen ilta – yhden askeleen päässä historiallisesta saavutuksesta
-
07:30
Tyly fakta paljastuu SM-liigan pudotuspeleistä – yksi osa-alue nousee nyt arvoon arvaamattomaan ja jopa sen yli
-
07:16
Hammaslääkäreillä on selkeä mielipide siihen, kannattaako hampaat pestä ennen vai jälkeen aamupalan
-
07:01
Valioliigan supertähdet koukussa suomalaisille tuttuun aineeseen – manageri kertoo hurjia lukemia käyttäjistä
-
06:33
Näin tekoäly pisteytti Orpon, Marinin ja Purran puhetaidot – löysi kolmikolta yhden selvän heikkouden
-
06:30
HIFK-tähti on valmentajan ”ihannepelaaja” – mistä tarkalleen on kyse?
-
06:19
Etelä-Afrikan valtapuolue kävi Moskovassa puhumassa "uudesta globaalista järjestyksestä"
-
Lataa lisää