Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkija Veikkauksen toiminnasta: Valtio edistänyt rahapelaamista – mainonta pitäisi kieltää

14:38Veikkauksen monopoliasema huojuu
Julkaistu 05.09.2018 10:37
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Rahapeliyhtiö Veikkauksen pelien mainostaminen pitäisi kieltää, arvioi rahapelaamisesta väitöskirjan kirjoittanut valtiotieteiden tohtori Riitta Matilainen.

Katso video!

Katso videolta, miten Veikkaus säätää pelien palautusprosentin!

Aamun Huomenta Suomessa vierailleen Matilaisen mukaan tutkimukset puoltavat mainostamisen kieltämistä.

– Tämä on vaikea kysymys. Tutkimusten valossa voisin sanoa, että ehkä pitäisi (kieltää).

Lähetyksessä mukana ollut Veikkauksen varatoimitusjohtaja Velipekka Nummikoski ei näe ongelmaa mainonnassa.

– Mehän emme saa mainostaa koukuttavia pelejä. Saamme mainostaa muun muassa Lottoa, ja kaikki ovat sitä mieltä, ettei se aiheuta ongelmia.

Valtio edistänyt rahapelaamista

Matilaisen väitöskirjan mukaan Suomen valtio on edistänyt aktiivisesti rahapelaamista. Hän kertoo esimerkeiksi sotainvalidien tukemisen voittorahoilla talvisodan jälkeen 1940.

– Silloin alettiin oikeuttaa tätä synnillisenä pidettyä rahapelaamista. Rahapelituotot ovat olleet suuressa roolissa hyvinvointivaltion rahoittamisessa.

Lue myös!

Rahapelikoneisiin aletaan tunnistautua jo vuodesta 2021 alkaen – toivotaan estävän lasten pelaamisen ja vähentävän peliongelmia

Nummikoski ei allekirjoita väitettä.

– Ei Suomen valtio ole keksinyt rahapelaamista. Sitä on aina ollut, ja ongelmia on siellä, missä on rahapelejä. Järjestelmää ei ole Veikkauksen kellarissa järjestetty.

Veikkaus: Säätely ehkäisee pelihaittoja

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n tutkimuksen mukaan 132 000 ihmistä on kokenut taloudellista haittaa ja 105 000 ihmistä tunnetason haittaa rahapelaamisesta.

Veikkauksen varatoimitusjohtaja Nummikosken mukaan rahapelaamisen säätely Suomessa ehkäisee pelaamisen haittoja.

– Se on ehdottomasti haittoja ehkäisevää. Kun on yksi toimija, ei tarvitse olla hinnalla millä hyvänsä viimeisen euron perässä.

Lisää aiheesta:

MTV-kysely: Alle puolet suomalaisista kannattaa Veikkauksen monopolin murtamista – Veikkaus ei itse miellä olevansa enää monopoliOngelmapelaamisessa yhteys sosiaalietuuksien saajiin – näin Veikkaus puolustautuu: "Paljon on tehty tutkimuksen teon jälkeen"Koronasulku paljasti rahapeliautomaattien voiman – nyt ne riivaavat jälleen: "Pelaajilla on tapahtunut retkahduksia"Veikkauksen Nummikoski: Pelisaleihin siirtyminen veisi rahapeliautomaatin pois 250 kunnasta – tukirahat vähenisivät 300 miljoonaaPeliongelmaisia auttavalta täyslaidallinen Veikkauksen johdolle suorassa lähetyksessä – "Mahdotonta liikkua missään törmäämättä Veikkauksen mainontaan"Rahapeliuudistus ei vähentänyt pelihaittoja – päinvastoin: "On henkilöitä, joiden tilanne on entistä kärjistyneempi – hirveän vaikeaa, jos ei pääse ulos edes kaupasta törmäämättä automaattiin"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:43
    Kadonneet

    Hämeenlinnalaisia pyydetään tarkistamaan pihavarastonsa – nainen kateissa

  • 06:28
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto sinnittelee lahjoitusten varassa: "Ei tällä kauhean pitkälle päästä"

  • 06:14
    Hirvet

    MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"

  • 06:06
    Kansanedustajat

    Kansanedustajan kotiin ilmestyi yöllä humalainen ja pihalle ulostettiin – näin muukalainen selitteli tapahtunutta

  • 05:28
    Politiikka

    HS-gallup: SDP pysyy johdossa