Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkija huolissaan yhdysvaltalaisyhtiöiden ylivallasta datamarkkinoilla – "Miksi Euroopassa ei tapahdu mitään?"

7:56Tutkijat pohtivat tulevaisuuden uhkia
Julkaistu 09.01.2017 07:50
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Ihmisten terveydestä, käyttäytymisestä ja mediankäytöstä erilaisin älylaittein ja sovelluksin kerätty data on nykypäivän kauppatavaraa. Taloustutkija on huolissaan siitä, että markkinoiden suurimmat toimijat ovat keskittyneet Yhdysvaltoihin.

MTV:n Huomenta Suomi -ohjelmassa maanantaina vieraillut Helsingin yliopiston Kuluttajatutkimuskeskuksen professori Mika Pantzar kertoo, että eri sovellukset ja älylaitteet keräävät tietoa kuluttajilta kiihtyvään tahtiin. Pantzarin mukaan esimerkiksi Googlen ja Facebookin kautta kerättävästä tiedosta käydään kauppaa.

– Tänä päivänä kaikki suuret datafirmat keräävät tietoa esimerkiksi terveydestämme. Esimerkiksi Apple voi seurata sydämen sykettä Apple Watch -kellolla, hän kertoo.

– Yhtiöt rakentavat raiteet kehoomme, mediankäyttöömme ja muuhun.

Pantzarin mukaan esimerkiksi vakuutusyhtiöt saattavat olla jatkossa kiinnostuneita verkossa kerätyistä terveystiedoista.

Jatkuvasti uusille elämänaloille laajentuva tietojenkeruu asettaa haasteita tietoturvalle ja kuluttajien yksityisyydensuojalle. Pantzarin mukaan huolestuttavaa on lisäksi se, että ihmisistä tietoja keräävät suuret yritykset ovat keskittyneet Yhdysvaltoihin.

– Siitä olen ehkä huolissani, että eurooppalaisia yrityksiä siellä ei ole ollenkaan. Ne ovat kaikki Kaliforniassa pienellä alueella syntyneitä yrityksiä. Miksi Euroopassa ei tapahdu mitään? hän kysyy.

Katso Pantzarin haastattelu kokonaisuudessaan videolta!

Lisää aiheesta:

"Facebook tietää raskaudesta ennen naista itseään" – Sitran uusi johtaja selittää, miten suomalaisten dataa kerätään ja käytetäänHuawei perustaa innovaatiokeskuksen Helsinkiin – tietoturva-asiantuntija yhtiön visiosta: "Sinä päivänä viimeistään syytä hankkiutua eroon puhelimesta" "Pahimmillaan voi vaarantaa ihmisten terveyden" – vinoutunut data voi vaikuttaa haitallisesti myös suomalaisten arkeenSalakuuntelevista älylaitteista spekuloitu jo pitkään – silti jopa kyberturvallisuuden professori yllättyi hieman: "Tähän tullaan varmasti palaamaan"F-Secure S-ryhmän tietoturvakohusta: Kuluttajien huoli aiheellinen – "Luovutettuja tietoja ei saa koskaan takaisin"Esineiden internet lyö pian läpi - yhä useampi kodinkone on verkkoyhteydessä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:47
    Kotimaa

    Keskeytettyyn yo-kokeesen osallistuneet odottivat viisi tuntia hiljaa: "Tuntui tosi epämukavalta"

  • 17:19
    Susijengi

    Näin Susijengi saapui lentokentälle – aplodit raikuivat aulassa

  • 17:01
    Suviseurat

    Yle: Suviseurojen masto-onnettomuuden esitutkinta lopetettiin

  • 16:54
    Talous

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti

  • 16:38
    Vastaamo

    Vastaamon kiristysvyyhdissä syyte 28-vuotiaalle ulkomaalaiselle