Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turussa Helsingin-suunnan junat lähtevät taas keskustasta

Juna Kupittaan asemalla.
Juna Kupittaan asemalla.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 15.12.2024 06:55(Päivitetty 16.12.2024 17:02)

MTV UUTISET – STT

Turussa Helsingin-suunnan junat kulkevat jälleen Turun keskustasta tästä päivästä alkaen, VR kertoo. 

Helsingin-junien lähtö- ja pääteasema Turussa ehti olla ratatöiden vuoksi Kupittaalla toissa vuoden elokuusta lähtien.

Turun rautatieasema sijaitsee Logomon sillan yhteydessä, ja uusille junalaitureille kuljetaan sillan kautta. 

Logomon asema-alueella on alkuvaiheessa konduktöörien lisäksi hankkeen laiturioppaita neuvomassa matkustajia.

Logomon asema otettiin käyttöön elokuussa, jolloin uusia laitureita alettiin jo käyttää Tampereen-suunnan junaliikenteessä.

– Tämä on merkittävä välietappi Kupittaa–Turku-ratahankkeessa ja tärkeä hetki junamatkustajille. Uutta kaksoisraidetta kantavat sillat ovat valmiit, ja olemme valmiita palaamaan normaaliin junaliikenteeseen suunnitellusti, sanoo Väyläviraston hankkeen projektipäällikkö Erkki Mäkelä tiedotteessa.

Junalla pääsee taas matkustamaan myös suoraa reittiä Helsingistä Turun satamaan saakka.

Työt Turussa jatkuvat

Asemapalveluiden siirto Logomoon on väliaikainen ratkaisu. 

Palvelut siirtyvät aikanaan pysäköintitalo LogoHubiin, jonka rakennuttamisesta vastaa yksityinen taho. 

Pysyvä paikka asemapalveluille on matkakeskuksessa, joka on Turun kaupungin valmistelussa oleva hanke, VR kertoo.

Ratahankkeen rakennustyöt aloitettiin vuonna 2021. Hankkeessa on rakennettu kaksoisraide Kupittaan ja Turun välille. Kaksoisraide kulkee Uraputken alikulun, Nummen alikulkusillan ja Aurajoen ratasillan ylitse.

Hankkeen on määrä valmistua vuonna 2026.

Juttua korjattu 16.12.2024 kello 17.01: Jutussa kerrottiin aiemmin virheellisesti, että Kupittaa–Turku-ratahanke jatkuisi vielä asemapalveluiden osalta pysäköintitalo LogoHubin ja Matkakeskuksen rakennuttamisella. Nämä eivät ole osa kyseistä ratahanketta. Jutusta tuli myös virheellinen kuva eri toimijoiden vastuista asema-alueen kehittämisessä. LogoHubin rakennuttamisesta vastaa yksityinen taho, ei Turun kaupunki. Alun perin virheellistä tietoa oli VR:n tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Helsingin ja Turun välinen junaliikenne katkeaa viideksi viikoksiHelsingin ja Turun välinen junaliikenne katkeaa – tästä se johtuu: 45 tie- ja ratahanketta myllää Suomea uusiksiTunnin juna ei yllä aivan tunnin junaksi – näin nopesti Turun ja Helsingin välin voi taittaa tulevaisuudessaNäin ratatyöt vaikuttavat Helsingistä Turkuun matkaaviin – loppumatka bussilla kahden vuoden ajanMuutos Helsingin ja Turun väliseen junaliikenteeseen – poikkeusjärjestely voimassa jopa kahden vuoden ajanJunat myöhässä jopa 12 tuntia, matkustajat tuskissaan – liikennepäällikkö kertoo, mistä viivästys johtuu
JunatTurkuVRHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Junat
  • ti20:46
    Julkinen liikenne

    Junat korvataan busseilla Oulun ja Rovaniemen välillä torstaihin asti

  • ti09:44
    VR

    Junaliikenne Oulun ja Rovaniemen välillä poikki

  • 17.10.20:42
    Kokemäki

    Veturi kärysi Kokemäellä: 400 metriä pitkä juna hinaukseen

  • 15.10.05:03
    Vahingonteot

    Kuparivarkaat aiheuttivat 12 tunnin junasulun Lempäälässä – järjetön teko tallentui valvontakameraan

  • 14.10.15:56
    Tasoristeysonnettomuudet

    Roska-auto ajoi junan eteen – vakavasti loukkaantuneelle kuskille tuomio