Uransa aikana miltei 200 elokuvassa ja sarjassa ääninäytellyt Peter Renaday on kuollut.
Alkuperäisessä Teini-ikäiset mutanttininjakilpikonnat -animaatiosarjassa, tuttavallisemmin Turtlesissa Mestari Tikkua ääninäytellyt Peter Renaday on kuollut 89-vuotiaana.
BBC kertoo, että Renaday menehtyi kotonaan Kalifornian Burbankissa sunnuntaina. Hänen epäillään kuolleen luonnollisista syistä johtuen.
Renadayn ystävä ja kollega, Turtles-sarjassa Michealangeloa ääninäytellyt Townsend Coleman kertoi Renadayn kuolemasta viestipalvelu X:ssä.
– Ihmiset, olen murtunut kuultuani tänä aamuna rakkaan senseimme, Peter Renadayn, menehtyneen eilen, Coleman kirjoittaa julkaisussaan.
Coleman kirjoittaa edesmenneestä ystävästään kauniisti ja kertoo tulevansa kaipaamaan tätä kovasti.
– Minulla oli etuoikeus vierailla hänen luonaan kuukausi sitten, ja hän oli elinvoimaisempi kuin koskaan, 89-vuotiaana aivan yhtä höpsö, älykäs ja lahjakas kuin olen aina tuntenut hänet. Tämä on vaikeaa… Disney-legenda ja rakas Mestari Tikkumme – lepää rauhassa, rakas ystäväni, hän kirjoittaa.
