Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turkissa vankeustuomion saanut suomalaistoimittaja valittanut seuraavaan oikeusasteeseen

Suomalaistoimittaja Ayla Albayrak on saanut Turkissa kahden vuoden ja yhden kuukauden tuomion Wall Street Journal -lehdessä elokuussa 2015 julkaistusta jutusta.
Suomalaistoimittaja Ayla Albayrak on saanut Turkissa kahden vuoden ja yhden kuukauden tuomion Wall Street Journal -lehdessä elokuussa 2015 julkaistusta jutusta.Lehtikuva
Julkaistu 18.10.2017 15:33

MTV UUTISET – STT

Turkissa vankeustuomion kirjoittamastaan jutusta saanut suomalainen toimittaja Ayla Albayrak on valittanut tuomiostaan seuraavaan oikeusasteeseen, kertoo ulkoministeriön valtiosihteeri Peter Stenlund.

Stenlund keskusteli tänään Albayrakin tapauksesta turkkilaisen kollegansa Ümit Yalcinin kanssa Turkin ulkoministeriössä maan pääkaupungissa Ankarassa.

Albayrak sai äskettäin kahden vuoden ja yhden kuukauden tuomion Wall Street Journal -lehdessä elokuussa 2015 julkaistusta Kaakkois-Turkin kurdialuetta käsittelevästä jutusta.

Stenlundin mukaan hän välitti keskustelussa Turkin ulkoministeriölle Suomen huolen Albayrakin saamasta tuomiosta.

– Esitimme näkemyksemme siitä, mitä Turkin sitoumukset kansainvälisiin sopimuksiin edellyttävät maalta, Stenlund sanoi STT:lle.

Stenlund muistuttaa, että Suomen poliittisella tasolla käymillä keskusteluilla voidaan vain rajallisesti vaikuttaa Albayrakin tilanteeseen, sillä poliitikot eivät voi puuttua riippumattoman oikeuslaitoksen toimintaan.

– Suomihan korostaa oikeuslaitoksen riippumattomuutta. Siinä mielessä emme voi edellyttää poliittisia ratkaisuja asiassa, joka on oikeuslaitoksen käsittelyssä, Stenlund sanoi.

– Sen sijaan voimme muistuttaa laadukkaan oikeusprosessin välttämättömyydestä ja keskeisistä periaatteista, Stenlund jatkoi.

Suurlähetystö seuraa prosessia

Stenlundin mukaan Suomi toi Ankarassa käydyissä keskusteluissa julki myös huolensa siitä, miten Albayrakin tapaus vaikuttaa Turkin ja EU:n suhteisiin sekä Suomen ja Turkin kahdenvälisiin suhteisiin.


Suomen suurlähetystö Ankarassa seuraa Albayrakin oikeusprosessia Stenlundin mukaan "vakiintuneiden konsuliapuperiaatteiden mukaisesti".

Stenlund tapasi viime perjantaina Helsingissä Turkin Suomen-suurlähettilään Adnan Basagan, joka kävi pyynnöstä Suomen ulkoministeriössä keskustelemassa Albayrakin tapauksesta.

Suomi on reagoinut asiaan myös muun muassa siten, että presidentti Sauli Niinistö on lähettänyt Turkin presidentille Recep Tayyip Erdoganille kirjeen asiasta. Kirjeen sisällöstä ei ole kerrottu julkisuuteen.

Maanantaina ulkoministeri Timo Soini (sin.) kertoi Albayrakin saamasta tuomiosta EU-maiden ulkoministerien kokouksessa Luxemburgissa.

Stenlundin mukaan keskiviikon noin kolme tuntia kestäneessä tapaamisessa keskusteltiin Albayrakin tapauksen ohella myös muun muassa Syyrian, Irakin ja Ukrainan tilanteista sekä Suomen ja Turkin kahdenvälisistä suhteista. Stenlund ei matkustanut Ankaraan yksinomaan Albayrakin tapauksen takia, vaan hän olisi tavannut turkkilaisen kollegansa joka tapauksessa.

– Oli sattumaa, että tämä tuomio juuri ennen tätä tapaamista, Stenlund sanoi. 

Lisää aiheesta:

Ruotsalaistoimittaja oikeuden edessä Turkissa Erdoganin loukkaamisesta"Presidentti Niinistön kirje Erdoganille on erittäin vahva viesti"Turkin suurlähettiläs ulkoministeriöön keskustelemaan suomalaistoimittajan vankeustuomiostaSuomi ei vaadi huomisen tapaamisessa Turkilta suomalaistoimittajan tuomion purkua – "Puhutetaan ensin"Niinistöltä kirje Erdoganille suomalaistoimittajan vankeustuomiosta – ulkoministeriö kutsuu Turkin suurlähettilään keskusteluunSoini kommentoi Turkissa pidätettyä suomalaistoimittajaa: Ilmaisun vapauteen liittyy Turkissa huolestuttavia piirteitä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta