Turkin pääministeri Binali Yildirimin mukaan lentokenttäiskun uhriluku on nyt hyökkääjiä mukaan laskematta 36. Viranomaiset odottavat uhrimäärän kasvavan.
Turkin oikeusministeri Bekir Bozdagin kertoo, että iskussa haavoittui lähes 150 ihmistä, mikä on huomattavasti aiempia arvioita enemmän. Monet haavoittuneista ovat saaneet vakavia vammoja ja tarvitsevat leikkaushoitoa.
Ministerin lausunnosta kertovat uutistoimisto AP ja Telegraph. AP kertoi aiemmin viranomaislähteeseen vedoten uhrimääräksi lähes 50.
Turkin suurimman kaupungin Istanbulin Atatürkin kansainväliselle lentokentälle tehtiin myöhään tiistai-iltana yhteensä kolme itsemurhaiskua. Tekijöinä on viranomaisen mukaan kolme itsemurhapommittajaa.
Tiedossa ei suomalaisuhreja
Suomen ulkoministeriön tiedossa ei ole, että lentoasemalla haavoittuneiden tai kuolleiden joukossa olisi suomalaisia. Matkustustiedotteen Turkkiin on tehnyt 382 suomalaista. Heistä 102 on Istanbulissa.
Kurdimilitantit ja Isis tehneet iskuja Turkissa
Turkki on tänä ja viime vuonna kärsinyt useista terrori-iskuista. Tekijöiksi iskuille on ilmoittautunut sekä äärijärjestö Isis että kurdimilitantit.
Turkki on törmäyskurssilla Isisin kanssa, sillä Turkki sallii Yhdysvaltain johtaman koalition käyttää alueitaan, kun koalitio tekee ilmaiskuja Irakiin ja Syyriaan.
Kaksi vuotta kestänyt tulitauko Turkin ja Kurdistanin työväenpuolue PKK:n välillä puolestaan rikkoutui viime kesänä, mikä on lisännyt väkivaltaisuuksia.
Esimerkiksi maaliskuussa liki 40 ihmistä kuoli, kun autopommi räjähti Turkin pääkaupungissa Ankarassa lähellä linja-autopysäkkiä. Iskun tekijäksi ilmoittautui kurdiryhmä. Kuukautta myöhemmin 28 ihmistä sai surmansa niin ikään kurdiryhmän tekemässä iskussa Ankarassa. Isku oli suunnattu sotilasajoneuvoja vastaan.
Tammikuussa Isisin järjestämä isku puolestaan tappoi kymmenen ihmistä Istanbulin Sultanahmetin alueella. Kuolleista suurin osa oli saksalaisturisteja.