Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuore paljastuskirja: Lapsettomuus ajoi Kirsti Paakkasen bisnesnaiseksi

Julkaistu 09.09.2015 07:02

MTV VIIHDE

Marimekon pelastajana tunnettu räväkkä bisnesnainen kaavaili uran sijasta perhettä. 

Suomalaisen designjätin Marimekon historiaa ruotivassa tietokirjassa Marimekko: Suuret kuviot käydään läpi myös Kirsti Paakkasen aikakausi Marimekon omistajana ja toimitusjohtajana. Teoksen ovat kirjoittaneet neljä toimittajaa: Tuija Sorjanen, Esa Koivuranta, Kati Pehkonen ja Annina Vainio.

Kirsti Paakkanen kertoo kirjassa, että nuorempana hänen suunnitelmissaan ei suinkaan ollut ura bisnesmaailmassa. Sen sijaan Paakkanen haaveili perheestä. 

Pienestä maalaiskylästä kotoisin oleva Kirsti Poikonen ja Jorma Paakkanen vihittiin vuonna 1952. Parin onni kukoisti 14 vuotta, mutta Paakkasen suurin haave jäi täyttymättä. Hän ei saanut lapsia. 

Avioliitto päättyi siihen, että Paakkanen sanoi miehelleen alkavansa nyt karriäärinaiseksi. Jorma Paakkanen voisi perustaa perheen jonkun toisen kanssa. Tiet erkanivat ilman katkeria
tunteita.

Paakkasen päätös ostaa Marimekko kypsyi nopeammin kuin rypäle eteläranskalaisessa
viiniköynnöksessä.
Marimekko: Suuria kuvioita.

Avioeron jälkeen Paakkanen perusti mainostoimisto Womenan. Mainostoimisto menestyi ja lopulta amerikkalainen McCann halusi ostaa sen. Paakkanen myi yhtiönsä miljonäärinä. 

Hän pakkasi tavaransa ja muutti Nizzaan, jossa hänen oli tarkoitus viettää seurapiirielämää. Paakkanen kuitenkin kyllästyi nopeasti. Yhtä nopeasti kypsyi ajatus hirvittävissä talousongelmissa laahaavan Marimekon ostosta. 

Paakkanen ilmaisi kiinnostuksensa yhtiön ostamisesta sen johdolle. Syyskuussa 1991 silloinen toimitusjohtaja Olli Laiho soitti Paakkaselle ja totesi Marimekon olevan hänen. 

– Yksikään ystävä tai kylänmies ei sanonut, että teitpä hyvät kaupat, Paakkanen kertoo kirjassa. 

Paakkanen kuitenkin näytti epäilijöilleen ja nosti Marimekon vuosia kestäneestä syöksykierteestä takaisin Armi Ratian aikaiseen loistoonsa. Hän kertoo kirjassa, että yksi polttava motivaattori Marimekon pelastamiseen oli huoli yleisestä taloustilanteesta.

– Minulla oli ajatus, että pelastetaan Suomi. Olen aina ollut suuruudenhullu.

Lisää aiheesta:

Muistokirjoitus: Kirsti Paakkasella oli kyky suuruuteen – nainen korkeissa koroissa kulki Saarijärven torpasta Suomen huippujohtajien eliittiin ja Rivieran loistoonKirsti Paakkanen pelasti nuoren Wallu Valpion käsittämättömästä pinteestä: Taskussa oli 100 000 markan lasku, eikä mies tiennyt mitä tehdäKirsti Paakkanen ymmärsi heikentyneen terveytensä, sanoo pitkäaikainen ystävä – taustalla kotona sattunut onnettomuusMuotitoimittaja Sami Sykkö kertoo lämpimän muistonsa Kirsti Paakkasesta – paahtoleivän kanssa sattui huvittava tilanneMarimekon pitkäaikainen omistaja Kirsti Paakkanen on kuollut 92-vuotiaanaElämäkerran kirjoittaja jännitti Marimekon voimahahmon tapaamista – "Tiesin, miten tärkeä ensivaikutelma on hänelle"
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • Eilen18:02
    Seksuaalisuus

    Laura Allonen julkaisi itsestään alastonkuvan: "Tässä on intersukupuolinen keho"

  • Eilen12:45
    Veronica Verho

    Veronica Verho teki muodonmuutoksen – somessa yksimielinen reaktio: "Laittoman upea"

  • ti13:30
    Renny Harlin

    Renny Harlinilta harvinainen perhepotretti – mukana Luukas-poika

  • ti09:10
    Seurapiirit

    Kevin Lankiselle perheenlisäystä – herkät kuvat julki

  • 26.10.15:58
    Diili

    Diili-voittaja Clarissa Hedmanin esikoinen syntyi