Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuore ennuste: Tällainen on päättäjäisviikonlopun sää

Ylioppilaslakin saaneita ja muita koulunsa päättäneitä juhlitaan lauantaina noin 13–18 asteen lämpötilassa.
Ylioppilaslakin saaneita ja muita koulunsa päättäneitä juhlitaan lauantaina noin 13–18 asteen lämpötilassa.Lehtikuva
Julkaistu 29.05.2025 18:48

MTV UUTISET – STT

Lauantain pihajuhlissa voivat myös sateenvarjot tulla tarpeeseen.

Ylioppilasjuhlien pihateltat on syytä kiinnittää vankasti, sillä lauantaiksi on luvassa melko tuulista säätä. Puuskaiseen tuuleen on syytä varautua ainakin maan länsiosissa, kerrottiin Ilmatieteen laitokselta STT:lle.

Teltoilla ja sateenvarjoillakin voi olla tarvetta, sillä lauantaina saatetaan saada sadekuuroja etenkin maan itä- ja pohjoisosissa. Myös lännessä voi tulla jokunen kuuro.

Ylioppilaslakin saaneita ja muita koulunsa päättäneitä juhlitaan lauantaina noin 13–18 asteen lämpötilassa, Ilmatieteen laitokselta arvioitiin.

Lauantain sateet ovat seurausta perjantaina illalla lounaasta saapuvasta sadekuuroalueesta, joka leviää yön aikana lähinnä itä- ja Pohjois-Suomeen.

Sitä ennen vietetään Suomessa perjantaina pääosin poutapäivää. Jonkin verran kuuroja saattaa kuitenkin olla luvassa ainakin idässä. Lämpötilat ovat perjantaina 15–20 lämpöasteessa pohjoisinta Suomea myöten.

Sunnuntaina kalsakkaa pohjoisessa

Osin kostean lauantain jälkeen sää pääosin poutaantuu sunnuntaiksi Suomen etelä- ja länsiosissa. Pohjoiseen on sen sijaan luvassa sadekuuroja myös sinä päivänä.

Sunnuntain lämpötilat asettuvat maan etelä- ja keskiosissa 14–19 asteeseen. Suomen pohjoisosissa päivän korkein lämpötila näyttäisi vajoavan sunnuntaina paikoin vain 7 asteeseen. Enimmillään mittarit näyttävät pohjoisessa noin 12:ta astetta.

Ilmatieteen laitokselta arvioitiin, että viikonlopun lämpötilat osuvat Suomen etelä- ja keskiosissa melko lähelle ajankohdalle tyypillisiä lukemia.

Maan pohjoisosissa on sunnuntaina toukokuun lopun keskimääräistä lämpötilaa viileämpää.

Merellä tuulee perjantaina navakasti Ahvenanmerellä, Saaristomerellä sekä Pohjois-Itämeren länsi- ja itäosassa. Lauantaina kovan tuulen varoitus on voimassa puolestaan Suomenlahdella ja Selkämeren pohjoisosassa.

Maa-alueille ei ole annettu viikonlopuksi säävaroituksia.

Lisää aiheesta:

Läpimärkä herätys pääsiäiseen – näille alueille tulvavaroitusJuhannuksen sää: Poutaa ja mukavaa lämpöä!Päivä alkaa paljolti poutaisena, mutta iltapäivällä sateenvarjon kotiin jättäminen voi kaduttaaValmistujaisviikonloppu tuo mukanaan ukkosia – katso, missä päin Suomea sää suosii ulkojuhliaJuhannusviikonloppuna osassa Suomea nautitaan poutaisesta säästä – "Jos pitää auringosta, siellä on todennäköisesti selkein sää"Kovia sade- ja ukkoskuuroja juhannuksena – paikoin jopa 30 astetta lähellä
SääIlmatieteen laitosPäättäjäisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen18:36
    Politiikka

    Hallitus näyttää päässeen sopuun ilmastokiistassa

  • Eilen14:59
    Aurinko

    Näistä syistä aurinko jää usein piiloon talvella – Pekka Pouta: "Auringon näkyminen todellakin poikkeus"

  • Eilen11:46
    Itsenäisyyspäivä

    Pekka Pouta: Laaja sadealue vyöryy Suomeen

  • ti10:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan synkkä ennuste etelään: "Samalla mennään jouluun saakka"

  • ma18:39
    Ilmastonmuutos

    Kaakkois-Aasiassa karmeita tulvia – Pekka Poudan mukaan pahempaa on luvassa