Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tunnetut muusikot kertovat: Syyllistin itseäni läheisen kuolemasta

26:00Lohtua musiikista kuoleman kohdatessa
Julkaistu 13.11.2015 10:47
Toimittajan kuva

Jasmin Heino

jasmin.heino(at)mtv.fi

Muusikot Sauli Tiilikainen ja Petri Laaksonen ovat molemmat menettäneet läheisensä. Surutyössä on auttanut paitsi ajan kuluminen, myös asian käsittely musiikin avulla.

Studio55.fi-lähetyksessä vierailleet oopperalaulaja Sauli Tiilikainen ja laulaja-lauluntekijä Petri Laaksonen ovat molemmat menettäneet läheisiään. Tiilikaisen tytär teki itsemurhan 32-vuotiaana ja Laaksosen äiti ja veli menehtyivät vuoden sisään.

Molemmat kertovat syyllistäneensä alkuun itseään.

– Syyllistin ensin häntä ja sitten itseäni. Että miksi en hoksannut enkä ymmärtänyt, Tiilikainen sanoi lähetyksessä.

– Koen myös syyllisyyttä siitä, että en osannut auttaa veljeäni vaikka olisin halunnut, Laaksonen sanoo.

Tiilikaisen mukaan syyllisyys helpottaa ajan kanssa.

– Syyllisyydentunne helpottaa, kun rupeaa miettimään niitä mahdollisuuksia, joita tilanteessa oli. Mutta suru on pitkäaikaista ja syvää.

Molemmat muusikot ovat käsitelleet menetyksiään musiikin kautta. Tiilikainen sävelsi tyttärensä menetyksestä monologioopperan Oma vika. Laaksonen puolestaan julkaisi hiljattain levyn In Memoriam – Elät aina minussa, joka käsittelee läheisten menettämistä.

Laaksonen halusi säveltää uusia muistosävelmiä itsensä takia.

– Se oli osa surutyötäni ja haluan sillä kunnioittaa edesmennyttä äitiäni ja veljeäni. Tein levyn myös kaikille meille, jotka kaipaavat rakkaitaan, Laaksonen kertoo.

Voiko läheisen menettämisen surusta päästä koskaan yli? Katso koko lähetys!

Lisää aiheesta:

Me Naiset: Tyttäret kertovat Maki Kolehmaisen kuolinsyyn Suvi Pitkänen elää surun kanssa veljensä poismenon myötä: "Elämä pysähtyy tällaisen jälkeen"Edesmennyt Hanna-Riikka Siitonen olisi täyttänyt 50 vuotta – Nina Tapio muistelee ystäväänsä: "Taisimme tietää, että sitä päivää emme näe"Katariina Sourin Eliya-rakas avautuu uutuusohjelmassa: ”En enää pelkää kuolemaa"Kaksospoikansa ennenaikaisessa synnytyksessä menettänyt Johanna Pakonen MHL:ssä: En enää pelkää kuolemaa IL: Mira Luoti avoimena veljensä kuolemasta: "Silloin tiesin lopun olevan lähellä"
MielenterveysStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • ke19:01
    Nukkuminen

    Voiko "aivot sammuttaa" näin helposti illalla? Unilääkäri arvioi somekikan

  • ti21:35
    Brasilia

    Mies kiipesi leijonan aitaukseen Brasiliassa – ei käynyt hyvin

  • 27.11.17:03
    Itsemurha

    Itsemurhayrityksiin liittyvät hoitomäärät kaksinkertaistuneet – "Monet käännytetty pois päivystyksestä"

  • 24.11.16:53
    Terapia

    Ville Merinen suitsuttaa jättihitiksi noussutta videota ja lataa kouluille kovan ehdotuksen – "Weksi rikkoi kaavan"

  • 24.11.14:31
    Sosiaalinen media

    Orpo ja Grahn-Laasonen haluavat rajoittaa alle 15-vuotiaiden somenkäyttöä: "Suomen on toimittava"