Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tullin pääjohtaja aikoo jatkaa tehtävässään syytteestä huolimatta – toimi mielestään oikein

Lehtikuva
Julkaistu 10.01.2018 21:35

MTV UUTISET

Tullin pääjohtajaa Antti Hartikaista vastaan on nostettu Helsingin käräjäoikeudessa syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta, syyttäjä vahvistaa STT:lle. Asiasta kertoi ensin Helsingin Sanomat. Epäilty rikos liittyy Hartikaisen esteellisyyteen.

Hartikainen ei poistunut marraskuussa 2015 kokouksesta, jossa käsiteltiin epäsuorasti hänen puolisonsa määräaikaista virkasuhdetta.

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies on aiemmin katsonut, että Hartikainen menetteli hallintolain vastaisesti, kun ei poistunut kokouksesta. Hallintolain mukaan virkamies ei saa osallistua asian käsittelyyn eikä olla läsnä sitä käsiteltäessä, jos on esteellinen.

Kyseisessä Tullin johtoryhmän kokouksessa käsiteltiin määrärahan kohdentamista alkoholin maahantuonnin tehostettuun valvontaan ja tehtävien täyttämistä vuodelle 2016. Hartikaisen puoliso oli vuonna 2015 asiaan liittyvässä määräaikaisessa virkasuhteessa.

Hartikainen jääväsi itsensä kokouksessa, mutta ei poistunut asian käsittelyn ajaksi. Käsittely kesti kymmenisen minuuttia.

Apulaisoikeusasiamies otti tapauksen selvitettäväkseen sen jälkeen, kun eduskunnan oikeusasiamiehen kansliaan oli saapunut sitä koskeva nimetön kirje.

Syyttäjä Anja-Riitta Rinkinen sanoi STT:lle, että Hartikaisen tapauksen käsittelypäivää Helsingin käräjäoikeudessa ei ole vielä päätetty. Syyttäjä arvioi asian tulevan käsittelyyn aikaisintaan loppukeväällä.

"Ei mennyt kaikkien sääntöjen mukaan"

Hartikainen myöntää, että hänen poistumisensa marraskuun 2015 johtoryhmän kokouksesta ei mennyt "kaikkien taiteen sääntöjen mukaan".


– Olen toiminut niin hyvin kuin se siinä tilanteessa oli minun näkemykseni mukaan mahdollista, Hartikainen sanoi STT:lle.

Hartikainen kiistää, että johtoryhmän kokouksessa olisi edes epäsuorasti käsitelty henkilöstövalintoja.

– Ne valinnat on tehty ihan erikseen ja eri henkilöiden toimesta. Niitä tehtäviä on voinut hakea, ja Helsingin tullin päällikkö on valinnut, ketä on valinnut, Hartikainen sanoo.

Hartikainen aikoo jatkaa Tullin pääjohtajan tehtävässä normaalisti saamastaan syytteestä huolimatta.

Helsingin Sanomien mukaan Hartikainen ei kertonut syytteestä valtiovarainministeriölle, jonka alaisuudessa Tulli toimii. Syyttäjä lähetti tiedon syytteestä Hartikaiselle joulun alla.

Hartikainen myöntää, ettei erikseen ollut yhteydessä valtiovarainministeriöön saamastaan syytteestä, koska uskoi ministeriön saavan tiedon muuta kautta.

– Aikaisemmin nämä tiedot ovat menneet suoraan poliisilta ja syyttäjältä valtiovarainministeriöön. Minun ei ole tarvinnut ilmoitella kenellekään, vaan he ovat koordinoineet asiat keskenään. 

Lisää aiheesta:

Kokouksessa käsiteltiin vaimon työsuhteeseen liittyvää asiaa – olisiko Tullin pääjohtajan pitänyt poistua huoneesta? Hovioikeus antaa päätöksensä tänäänTullin ex-pääjohtaja vaatii hovioikeudessa tuomionsa kumoamista – oikeus pohtii, pitikö pääjohtajan poistua kokoushuoneesta vai ei: "Kiireellinen ja epäselvä tilanne tuli yllättäen" Virkarikoksesta tuomittu Tullin pääjohtaja Antti Hartikainen saa jatkaa tehtävissäänTullin pääjohtaja Antti Hartikainen tuomittiin virkavelvollisuuden rikkomisesta sakkoihin Tullin pääjohtajalle vaaditaan sakkoja – kiistää syytteet: "Se oli minulle tosi nopea ja yllättävä tilanne"Ministeriö Tullin pääjohtajan syrjään siirtämisestä: Luvassa kansainvälisiä tehtäviä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:22
    Politiikka

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • 05:22
    Pysäköinninvalvonta

    Kuopiossa annetut parkkimaksut hämmensivät: Veloittajana Raision kaupunki

  • 05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Suomen viranomaiset käyttävät kiistellyn israelilaisyhtiön laitteita

  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi