Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhan Porvoon ravintolapaloa sammutetaan yhä – asukkaita kehotetaan sulkemaan ikkunat

0:57Näin rajusti Porvoossa roihusi viime yönä – video paljastaa ravintolakiinteistön merkittävät vahingotKatso, millainen yö Porvoossa on ollut!
Julkaistu 10.08.2022 23:20(Päivitetty 11.08.2022 07:50)

MTV UUTISET – STT

Keskiviikkoiltana Vanhassa Porvoossa syttynyttä ravintolakiinteistön paloa sammutetaan yhä, kertoo Itä-Uudenmaan pelastuslaitos verkkosivuillaan.

Pelastuslaitoksen mukaan palon leviäminen on onnistuttu pysäyttämään. Ullakolta alkanut palo ehti levitä rakennuksen välipohjaan.

Itäväylän mukaan kyseessä on ravintola Meat District.

Palosta leviää savua Porvoon keskusta-alueelle, ja pelastuslaitos kehottaa asukkaita sulkemaan ikkunat ja ovet sekä sammuttamaan ilmastoinnin.

Porvoo palo 2
Mika Laine Itäväylä/Mediapalvelu Modia

Palosta ei ole aiheutunut henkilövahinkoja, mutta savu- ja vesivahingot ovat merkittävät palavassa rakennuksessa. Lisäksi palavan rakennuksen läheisestä hotellista on siirretty alle 10 ihmistä varamajoitukseen.

Pelastuslaitos sai hälytyksen palosta keskiviikkona kello 22.15. Paloa on sammuttamassa parikymmentä yksikköä.

Poliisi tutkii palon syttymissyytä. Pelastuslaitoksen palotutkinnan alustavan arvion perusteella palo olisi lähtenyt ravintolakiinteistön hormista. Kun palo on saatu sammutettua, tutkinta jatkuu palopaikalla.

Rakennus tulee kärsimään palo- ja vesivahinkoja, pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Timo Tuomainen kertoo.

Mediahub

Lisää aiheesta:

Vanhan Porvoon tulipalo sammutettu – video paljastaa ravintolakiinteistön merkittävät vahingotKokkolan rivitalon palossa olleet asukkaat saatiin evakuoitua ilman henkilövahinkoja – video näyttää, kuinka rajusta tulipalosta oli kyseTamperelaisessa ravintolassa syttyi tulipalo – kymmeniä evakuoitiin, syttymissyy epäselväSuuri rakennuspalo Vaasassa alkoi todennäköisesti parvekkeelta – ihmisiä kehotetaan pois alueeltaTurun Kupittaan tulipalossa ei enää räjähdysvaaraa – sammutustyöt jatkuvat useita tuntejaRakennus tuhoutui tulipalossa Loviisassa – "Ei täällä kyllä ravintolatoiminta huomenna jatku"
TulipalotOnnettomuudetPorvooKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tulipalot
  • 05:37
    Henkirikokset

    Savonlinnan palossa kuolleen äidin isällä olisi poliisille asiaa – "Kohta tapahtuu jotakin pahaa", epäilty uhkaili

  • 14.12.12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 11.12.14:24
    Poliisi

    Poliisi pyytää havaintoja Pieksämäen tulipalosta

  • 11.12.05:30
    Rikosepäilyt

    Tämä Savonlinnan epäillystä perhesurmasta tiedetään – yksi erityinen ihmetyksen aihe

  • 10.12.16:21
    Henkirikokset

    Sara, 20, kuoli Savonlinnan tulipalossa lastensa kanssa – "Hän oli hyväsydäminen ja kiltti, rakastava äiti"