Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuhoisa sienitauti saattaa levitä Suomeen – uhanalaiset jalavalehdot vaarassa

Jalavia Tehtaanpuistossa Laivurinkadun varrella Helsingissä 31.elokuuta 2016.
Jalavia Tehtaanpuistossa Laivurinkadun varrella Helsingissä 31.elokuuta 2016. Lehtikuva
Julkaistu 03.09.2016 10:10

MTV UUTISET

Hollanninjalavataudin pelätään leviävän idästä päin Suomen jalavalehtoja tuhoamaan.

Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran mukaan tautia levittäviä kaarnakuoriaisia on tavattu Viipurissa eli noin 30 kilometrin päässä Suomen rajasta.

Suomi on nykyisin ainoa EU-maa, jossa tautia ei esiinny lainkaan. Lähimmät hollanninjalavataudin esiintymät ovat Virossa, Ruotsissa ja Pietarissa.

– Tauti saattaa levitä Suomeen, ja se pystyisi tänne asettumaan. Se olisi kohtalokasta Suomen luontaisille jalavalehdoille, jotka ovat jo nyt äärimmäisen uhanalaisia, sanoo tutkija Salla Hannunen Evirasta.

Uhkaan ovat heränneet myös ne isot kaupungit, joiden puistoissa on paljon jalavia. Tällaisia ovat esimerkiksi Helsinki ja Turku.

Nimestään huolimatta hollanninjalavatauti on peräisin Aasiasta. Sikäläisillä jalavalajeilla on parempi vastustuskyky tautia vastaan kuin eurooppalaisilla.   

Hollanninjalavatauti voi kuivattaa vehreän jalavan kuolleeksi rangaksi jopa yhdessä kesässä. Jalavan lehdet alkavat kellastua, kun taudin aiheuttava sienirihmasto tukahduttaa puun nestekierron. Lopulta puu tukehtuu hengiltä. 

Suomessa sekä luonnonvaraiset että puistojalavat ovat samoja lajeja eli kynä- ja vuorijalavia. Luonnonvaraisten jalavien tuho merkitsisi myös näiden jalavalajien pohjoisen geenityypin katoamista.

Lisää aiheesta:

Tämä kuoriainen yllätti tutkijat ja tappaa nyt puita, jotka ovat eläneet Suomessa satoja vuosiaSuomessa havaittiin tänä vuonna 20 uutta perhoslajia – yhden alalaji "riehunut" Kiinan maissipelloillaYli kolmesenttinen torakkalaji tavattu Suomessa – viihtyy hyvin ihmisen seurassaSuomen kuusistoja uhkaa puoli senttimetriä pitkä tuholainen – asiantuntijat huolissaan “kuusien tappajasta”Floridalaisia kehotetaan tappamaan iguaaneja – vieraslajin populaatio kasvanut nopeasti lämpimien säiden myötäIlmastonmuutos tuo pelätyt "valkoiset tuholaiset" Suomeen – edes pakkanen ei estä nunnien etenemistä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"

  • 20:17
    Janakkala

    Janakkalassa pamahtelee

  • 19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"

  • 17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa

  • 17:29
    Kotimaa

    Illan uutislähetyksessä nähdään jotain ennennäkemätöntä: Droonit lentävät MTV:n studioon