Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpilta poikkeuksellinen Putin-purkaus – Venäjän media poimi rusinat pullasta

Venäjän valtiollinen media sensuroi tehokkaasti Putinin kannalta epäsuotuisia uutisia.
Venäjän valtiollinen media sensuroi tehokkaasti Putinin kannalta epäsuotuisia uutisia. /All Over Press
Julkaistu 26.05.2025 10:35
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Kremlin tiukassa kontrollissa oleva venäläismedia valikoi Trumpin sanomisista Putinille mieluisia asioita ja jätti epämieluisat uutisoimatta.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kritisoi poikkeuksellisen rajusti tuoreeltaan presidentti Vladimir Putinia, kun Ukrainassa kuoli 13 ihmistä Venäjän tekemissä iskuissa sunnuntain vastaisena yönä.

– Hän on tullut aivan HULLUKSI! Hän tappaa tarpeettomasti paljon ihmisiä, enkä puhu nyt vain sotilaista. Ohjuksia ja lennokkeja ammutaan Ukrainan kaupunkeihin ilman mitään syytä, Trump kirjoitti.

Venäjän valtiollinen media kuitenkin vaikeni visusti Putinille epäedullisesta Trumpin kommentista. Sen sijaan sekä valtio-omisteiset Tass ja Interfax nostivat tikun nokkaan Trumpin samassa yhteydessä esittämän kritiikin Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskiyiä kohtaan.

Lue myös: Trump kritisoi Putinia: "Hän on tullut hulluksi"

"Trump: Zelenskyi aiheuttaa jatkuvasti ongelmia Ukrainalle lausunnoillaan", otsikoi

Tass
etusivun uutisensa. 

Tass käänsi sanatarkasti Trumpin Truth Social -alustallaan julkaiseman kritiikin Zelenskyistä. 

– Presidentti Zelenskyi ei hyödytä maataan puhumalla niin kuin hän puhuu. Kaikki, mitä hänen suustaan tulee, aiheuttaa ongelmia, en pidä siitä, ja sen on parasta loppua. Tämä on sota, jota ei olisi koskaan aloitettu, jos minä olisin presidentti. Tämä on Zelenskyin, [Venäjän presidentin Vladimir] Putinin ja [Yhdysvaltain 46. presidentin Joe] Bidenin välinen sota, ei Trumpin. Autan vain sammuttamaan suuria ja rumia tulipaloja, jotka on sytyttänyt törkeä epäpätevyys ja viha, Yhdysvaltain presidentti kirjoitti.

1:37Venäjä on tehnyt suuria ilmaiskuja Ukrainan kaupunkeihin – Istanbulissa sovittu vankienvaihto saatiin tehtyäKatso myös: Venäjä on tehnyt suuria ilmaiskuja Ukrainan kaupunkeihin.

Interfaxin juttu on hyvin samanhenkinen kuin Tassin. "Trump sanoi, että Zelenskyn sanat luovat ongelmia Ukrainalle", kuuluu Interfaxin jutun otsikko.

Juttujen lopussa mainitaan lyhyesti, että Trump ilmaisi jälleen tyytymättömyytensä Venäjän iskuihin Ukrainassa.

Lue myös: Kauhujen yö Ukrainassa: Lukuisten kuolonuhrien joukossa kolme lasta

Ukrainan iskut vaikuttivat kymmeniin tuhansiin lentomatkustajiin Venäjällä – media salaa totuuden

Propaganda kukkii

Tehokas propaganda ja valikoiduista aiheista uutisointi on venäläismedian tärkeä keino salata totuuden kansalaisiltaan, koska monilla ei ole halua tai jaksamista etsiä riippumattomia tiedotusvälineitä, joiden sivuille pääsy Venäjän alueella on useimmiten estetty ja vaatii tietynlaista tietoteknistä osaamista. 

Esimerkiksi Venäjän voitonpäivän ympärillä 6.–7. toukokuuta Ukraina teki lukuisia lennokki-iskuja Venäjän alueelle, minkä vuoksi satoja lentoja muun muassa Moskovassa jouduttiin perumaan. Venäjän valtiollisessa mediassa ei mainittu lentojen peruuntumisen syytä. Tassilla ja Interfaxilla kerrottiin, että lentoja on peruttu "rajoitusten" vuoksi. 

Kremlin omistuksessa oleva venäläismedia pyrkii kääntämään kaiken Venäjää epäedullisessa valossa esittävän tiedon Putinille eduksi. Esimerkiksi toissa viikolla Vladimir Putin ei osallistunut Turkin Istanbulissa käytäviin Ukrainan ja Venäjän kahdenkeskisiin neuvotteluihin, jotka oli alun perin itse ehdottanut. Venäläismedian mukaan se, ettei Putin saapunut Turkkiin, oli täysin Ukrainan syytä.

Venäläismedia väitti, että Putin ei halunnut neuvotella suoraan Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa, koska presidenttien ainoan tapaamisen aikana vuonna 2019 Zelenskyi olisi muka katkaissut neuvottelut.

Venäjän ulkoministeriön Kiovan hallinnon rikkomuksista vastaava suurlähettiläs Rodion Miroshnik väitti Tassin mukaan, että Zelenskyi kieltäytyi tulitauosta vuonna 2019. 

Lisää aiheesta:

Putin toivotti Zelenskyin tervetulleeksi Moskovaan – Ukraina: Ei tule onnistumaanVenäläismedia perustelee Putinin poissaoloa – Zaharova: Kiova jatkaa verenvuodatustaWSJ: Putinin lähipiiri salailee häneltä huonoja uutisia – MTV seurasi sotaa 23.12MTV Uutiset seurasi Ukrainassa käytävän sodan tapahtumia 11.12.2022Zelenskyi: Venäjä on tuhonnut Bahmutin kaupungin – MTV:n sotaseuranta 9.12.2022Zelenskyi: Iran valehtelee lennokkien määrästä – MTV seurasi sotaa 5. marraskuuta
Ukrainan sotaSensuuriVenäjäVladimir PutinDonald TrumpMediaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 13:25
    Ukraina

    Putin Intiassa: Venäjä jatkaa polttoainetoimituksia USA:n painostuksesta huolimatta

  • 11:39
    Venäjä

    Venäjä: Olemme lännen aggression uhreja

  • 10:45
    Ukraina

    Kommentti: Meitä valmistellaan Putinin voittoon – Suomi aloitti "joku muu kuin minä" -politiikan

  • 08:35
    Venäjä

    Putinin avustaja: Venäjä odottaa USA:n reaktiota

  • 07:35
    Friedrich Merz

    Merz muutti matkasuunnitelmiaan Ukrainan takia