Yhtiöiden katsottiin antaneen johtajilleen kirjanpidon ulkopuolisia etuja, joista ei maksettu veroja.
Yhdysvaltain entisen presidentin Donald Trumpin perheen yhtiö Trump Organization on tuomittu veropetoksesta ja muista talousrikoksista New Yorkissa.
Rikosvyyhdissä oli kyse yhtiön johtajilleen yli vuosikymmenen aikana antamista henkilökohtaisista eduista, jotka oli jätetty pois kirjanpidosta.
Näihin etuihin kuuluivat muun muassa yhtiön pitkäaikaiselle talousjohtajalle Allen Weisselbergille ja tämän perheelle annetut luksusautot ja vuokratta asuttavaksi annettu asunto kalliilta Manhattanin alueelta.
Weisselberg oli jo aiemmin tunnustanut syyllistyneensä veropetosrikoksiin ja todisti nyt entistä työnantajaansa vastaan osana syyteneuvotteluissa solmimaansa sopimusta.
Manhattanin piirisyyttäjä Alvin Bragg kertoi lausunnossa, että yhtiön todettiin syyllistyneen kaikkiin syytekohtiin. Tuomion sai myös erillinen yhtiö Trump Payroll Corp.
– Trump Corporation ja Trump Payroll Corporation pääsivät kuin koira veräjästä kuviossa, jossa he palkitsivat korkean tason johtajiaan hulppeilla eduilla ja korvauksilla, jotka tahallisesti salattiin veroviranomaisilta. Tämän päivän tuomio asettaa yhtiöt vastuuseen pitkäaikaisesta rikollisesta järjestelystään, Bragg sanoi.