Intialainen hallituslähde sanoo uutistoimisto AFP:lle Pakistanin rikkoneen maiden aiemmin tänään solmimaa aseleposopimusta.
AFP:n henkilökunta puolestaan kertoo kuulleensa kovaäänisiä räjähdyksiä Srinagarissa, joka sijaitsee Intian hallitsemassa osassa Kashmiria.
Myös Jammun ja Kashmirin aluehallinnon edustaja Omar Abdullah kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että Srinagarissa on kuultu räjähdyksiä.
Intian ja Pakistanin sopima aselepo tuli voimaan iltapäivällä paikallista aikaa.
Pakistanin ulkoministeri ja varapääministeri Ishaq Dar vahvisti aiemmin viestipalvelu X:ssä, että aseleposopimus on syntynyt ja tulossa voimaan välittömästi.
Britannian yleisradioyhtiön BBC:n mukaan myös Intian ulkoministeri Vikram Misri on vahvistanut aseleposopimuksen syntyneen.
Aseleposopimusta edelsi neljä päivää molemminpuolisia hyökkäyksiä, joissa kuoli yhteensä ainakin 60 ihmistä. Hyökkäysten seurauksena tuhannet ihmiset ovat joutuneet pakenemaan kodeistaan.
Aselevosta kertoi myös Yhdysvaltain presidentti Donald Trump Truth Social -viestipalvelussaan. Hänen mukaansa neuvotteluja aselevosta käytiin yötä myöden Yhdysvaltojen välityksellä.
Nimettömänä pysyneet hallituslähteet kuitenkin kertoivat uutistoimisto AFP:lle ja intialaiselle Times of India -lehdelle, että Intia ja Pakistan olisivat sopineet tulitauosta kahdenvälisesti.
Myös Intian Misri kertoi BBC:n mukaan Pakistanin armeijan johtajan soittaneen lauantaina iltapäivällä intialaiselle kollegalleen.
Misrin mukaan osapuolet sopivat lopettavansa kaiken ampumisen maalla, merellä ja ilmassa viideltä iltapäivällä paikallista aikaa.
Maiden sotilasjohtajien on tarkoitus neuvotella uudelleen maanantaina 12. toukokuuta.
Kumpikin painotti suvereniteettiaan
Intian laivaston kommodori Raghu Nair painotti, että Intia pitää kiinni sopimuksesta, mutta sen armeija on edelleen täysin valmistautunut ja valppaana, kertoo Times of India.
Lausunnossaan Nair korosti lehden mukaan Intian sitoutumista suvereniteetin ja alueellisen koskemattomuuden puolustamiseen.
Nair painotti, etteivät Pakistanin mahdolliset tulevat eskalaatiot jää vastaamatta.
– Olemme edelleen toiminnallisesti täysin valmiita käynnistämään mitä tahansa kansakunnan puolustamiseen tarvittavia operaatioita, hän sanoi.
Myös Pakistanin Ishaq Dar painotti päivityksessään X:ssä maansa suvereniteettia.
– Pakistan on aina halunnut rauhaa ja turvaa alueelle vaarantamatta sen suvereniteettia tai alueellista koskemattomuutta! Dar kirjoitti.
Iskut jatkuivat vielä yöllä
Yhteenottojen taustalla on huhtikuussa kiistellyllä Kashmirin alueella tapahtunut terrori-isku, jossa surmattiin 26 ihmistä, joista valtaosa oli intialaisturisteja. Isku kiristi Intian ja Pakistanin suhteet äärimmilleen.
Vielä viime yönä Intian tekemissä iskuissa Pakistaniin kuoli pakistanilaisviranomaisten mukaan ainakin 11 ihmistä ja haavoittui viitisenkymmentä. Aamulla Pakistan vastasi omilla iskuillaan Intiaan.
Naapurimaiden keskinäiset iskut ovat olleet pahimmat vuosikymmeniin. Niissä on kuollut yli 60 siviiliä.
Intia ja Pakistan ovat käyneet aikaisemmin jo kaksi sotaa Kashmirin hallinnasta.
Juttua päivitetty 10.5.2025 kello 16.22 ja 19.23.