Suomella ei ole paljon vaikutusmahdollisuuksia maailman taloutta ravistelevaan kauppasotaan, asiantuntija toteaa.
Presidentti Donald Trump "häviää" tullinokittelun.
Näin sanoo OP:n pääekonomisti Reijo Heiskanen.
Jos Trump ei häviä, voivat kaikki taloustieteilijät vaihtaa Heiskasen mukaan alaa. He kaikki kun ovat vuosisatoja sanoneet, että vapaakauppa on hyvä asia.
Nopea Trumpin tappio ei silti välttämättä tule olemaan, muistuttaa Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA:n toimitusjohtaja Aki Kangasharju.
Trumpin määräämät kovat tuontitullit tulivat voimaan keskiviikkona Suomen aikaan kello seitsemän.
Yksi perusoletus on, että Suomen taloudesta lähtee 1,5 prosenttia, Kangasharju sanoo. Se on saman verran tai ehkä enemmänkin kuin ennustettu talouskasvu.
– Taantuma jatkuu, mistä luulimme päässeemme pois, Kangasharju sanoo.
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) odotetaan ottavan tänään kantaa tulleihin eduskunnalle pidettävässä puheessa. MTV Uutiset näyttää Orpon puheenvuoron suorana lähetyksenä kello 14.
– Pienenä maana Suomella ei ole paljon vaikutusmahdollisuuksia. Kaikki menee Euroopan unionin kautta, Heiskanen arvioi.
– Meille jää sopeutujan rooli, hän jatkaa.
Vastatullit ovat huono idea
Yhdysvallat määräsi Euroopan unionin jäsenmaille, siis myös Suomelle, 20 prosentin tuontitullit.




