Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Traficom varoittaa: Suomessa sähköpostien tietomurtoaalto – näin hyökkäys etenee

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 20.10.2023 10:58(Päivitetty 20.10.2023 11:07)

MTV UUTISET – STT

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on tänään antanut vakavan varoituksen tietomurtoaallosta. Ongelma on ilmennyt suomalaisten organisaatioiden sähköpostitileillä.

Tracomin Kyberturvallisuuskeskus kertoo saaneensa kymmeniä ilmoituksia murretuista Microsoft-tileistä ja niiltä lähetetyistä tietojenkalasteluviesteistä.

– Käynnissä oleva kampanja on varsin laaja ja onnistuneita tietomurtoja on kohdistunut useisiin organisaatioihin, se kertoo tiedotteessaan.

Tietomurto leviää organisaatiosta toiseen, kun yritysten työntekijöiden käyttäjätunnuksia ja salasanoja kalastellaan sähköpostitse ja huijaussivujen avulla.

Rikolliset ovat Traficomin mukaan kirjautuneet saamillaan tunnuksilla Microsoft 365 -sähköpostijärjestelmiin. Kaapattuja tilejä käytetään siten, että uusia tietojenkalastelun viestejä lähtee sekä yrityksen sisäisesti että muihin organisaatioihin. Hyökkääjä lähettää murretuilta tileiltä viestejä käyttäjätilin aiemmille kontakteille.

Kyberturvallisuuskeskus kehottaa suojautumaan kalastelulta esimerkiksi niin, että epäilyttäviä viestejä tai linkkejä saadessa lähettäjälle voi esimerkiksi soittaa yhteydenoton aitouden varmistamiseksi. Se mainitsee myös, ettei kaksivaihtainen kirjautuminen ole estänyt rikollisten toimintaa.

Lue myös: Suomalaisilla jopa satojatuhansia turvattomia reitittimiä, joista supo älähti – näin vältät vakoojan

Julius Kivimäki väittää Rikospaikassa poliisin rakentaneen tarinan Vastaamon tietomurrosta – ymmärtää uhrien vihan

Uskallanko ladata tor-selaimen kotikoneelle? Mitä hyötyä siitä on tavalliselle ihmiselle?

Lisää aiheesta:

Traficom varoittaa: Microsoft 365 -tileihin tehdyt tietomurrot lisääntyneetKyberturvallisuuskeskus varoittaa sähköpostitilien murtoaallostaTraficom varoittaa: Tietomurtojen aalto jatkuuKyberturvallisuuskeskus varoittaa Facebook-huijauksistaTietosuojavaltuutettu varoittaa: Office 365 -tietoturvaloukkaukset edelleen kasvussaKyberturvallisuuskeskukselta kriittinen varoitus: Tällaiset tietojenkalasteluviestit leviävät nyt nopeasti Suomessa
TietomurrotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tietomurrot
  • 12.11.11:54
    Katiska-vyyhti

    Rikos ei kannata: Jaff, Kivimäki, Ranta-aho, Auer – näin tienasivat oikeussalien seuratuimmat

  • 30.10.14:37
    Vastaamo

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • 30.10.13:58
    Vastaamo

    Vastaamon hovioikeudenkäynti päättyi – tuomiota voidaan joutua odottamaan helmikuuhun saakka

  • 28.10.18:17
    Vastaamo

    Vastaamo-uhrien tuska nousi pintaan oikeudessa: "Viisi vuotta yhtä helvettiä"

  • 28.10.09:56
    Vastaamo

    Vastaamon tietomurtojutussa alkavat loppulausunnot – Kivimäki vaatii syytteiden hylkäämistä