Maastohiihdon Tour de Skin miesten perinteisen sprintin neljännessä puolivälierässä Val di Fiemmessä roiskui. Loppusuoran välikohtauksessa oli mukana kolme hiihtäjää, ja jälkipeli on käynyt puolin ja toisin kuumana.
Episodi sai alkunsa Norjan Sjur Röthen siirryttyä hiihtämään latujen väliin. Venäjän Andrei Larkov vaihtoi tämän jälkeen latua ja kiilasi Ranskan Renaud Jayn eteen. Jayn oli pakko hidastaa, mutta hän ajautui venäläistä päin. Jay kaatui viereisellä ladulla hiihtänyttä Calle Halfvarssonia päin, ja ruotsalainenkin meni nurin.
Tuomaristo pudotti kolmantena maaliin tulleen Larkovin erän viimeiseksi. Jay sai lisäksi keltaisen kortin. Jay sijoittui erässä neljänneksi, Halfvarsson viidenneksi, ja kunkin taival päättyi siihen.
LUE MYÖS: Iivo Niskanen tuhahti mahdolliselle meriitille: "Hiihdetään matka pois ja lähdetään kotiin"
Koko kolmikon tunteet kävivät välikohtauksen jälkeen kuumina. Jay ja Larkov kiehuivat Aftonbladetin mukaan toisilleen koko matkan haastattelupisteeseen. Ruotsalaislehti oli haastatellut Jayta.
– Olin hänen rinnallaan, ja yhtäkkiä hän vaihtoi rataa. Kaaduin Callen eteen. Hän oli sitten vihainen, mutta en ymmärrä, miksi. Minusta se oli hänen virheensä, Jay puhisi .

