Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tietoturva-asiantuntija Petteri Järvinen Vastaamon vaietusta taustasta: "Tekijän kannalta vain pieni jäävuoren huippu"

1:36Tietoturva-asiantuntijan mukaan Vastaamon taustalla suurempi verkkorikosjärjestelmä – "Tekijän kannalta pieni jäävuoren huippu"Tietoturva-asiantuntija Petteri Järvinen kertoo, mitä Vastaamo-tapauksesta on opittu.
Julkaistu 30.04.2024 08:30
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Vastaamon tietomurto on tekijälleen todennäköisesti vain pieni pala laajempaa rikosten vyyhtiä, joihin poliisi on nyt päässyt käsiksi Vastaamo-tutkinnassa, arvioi tapausta tarkasti seurannut tietokirjailija Petteri Järvinen.

– Tässä taustalla on valtavan iso järjestelmä, jolla on tehty kaikenlaisia verkkorikoksia. Tämä Vastaamohan on tekijän kannalta ilmeisesti vain ihan pieni jäävuoren huippu, siellä on ollut paljon muuta, hän kertoo Huomenta Suomessa.

Vastaamon tietomurrosta ja -kiristyksistä annetaan tänään tuomio käräjäoikeudessa.

Jutun alussa olevalla videolla hän pohtii, tullaanko tästä valtavasta rikosten verkosta nostamaan Suomessa syytteitä.

Lue myös: Oikeus antaa ratkaisunsa Vastaamo-jutussa – Aleksanteri Kivimäelle vaaditaan seitsemän vuoden vankeutta

Itse Vastaamon tietomurtoa hän pitää äärimmäisen helppona. Tiedot oli jätetty suojaamatta niin, että niihin pääsi käsiksi hänen nähdäkseen ilman mitään hakkeritaitoja.

– Sen olisi voinut tehdä kuka tahansa ja luultavasti onkin tehnyt, Järvinen sanoo.

Tapauksesta tulisi Järvisestä yritysmaailmassa oppia se, että viime kädessä johto kantaa vastuun, jos tietoturvassa on puutteita. Videolla Järvinen myös arvioi, että Suomen oikeusjärjestelmänkin tulee uudistua Vastaamo-tapauksen myötä.

– Tästä tulisi 2 000 vuotta vankeutta, jos tämä laskettaisiin perinteisellä kaavalla, Järvinen toteaa.

9:43Vastaamo-jutusta annetaan tuomio – mitä tietomurrosta opittiin?

Katso koko haastattelu: Vastaamo-jutusta annetaan tuomio – mitä tietomurrosta opittiin? Huomenta Suomen vieraina tietokirjailija Petteri Järvinen ja Rikosuhripäivystyksen toiminnanjohtaja Leena-Kaisa Åberg.

Lue myös: Vastaamo-uhrien juristi: Ihmisiä on päätynyt itsemurhaan tietomurron ja kiristyksen takia

Lisää aiheesta:

Vastaamo-kiristyksen uhriksi joutunut Otto Järveläinen kutsuu tekijää "ihmishirviöksi", jolle mikään tuomio ei riitäVastaamo-murtajaa voi odottaa jopa kymmenien miljoonien eurojen lasku – "Tässä voidaan päätyä summiin, mitä ei ole aiemmin tuomittu"Mikko Hyppönen epäillystä Vastaamon-hyökkääjästä: Hyvin tunteeton ja raaka – näin läpimurto saavutettiin tutkinnassa"Tämä voi olla oleellinen tekijä, joka vaikuttaa Vastaamon tulevaisuuteen" – olisiko Vastaamo-tietomurto tullut koskaan ilmi ilman GDPR-asetusta? KRP:n rikosylikomisario Vastaamo-tutkinnasta: "Olemme erittäin luottavaisia, että saamme tekijän kiinni – lain koura on pitkä"Tietoturva-asiantuntija: Vastaamon johto vastuussa tietomurrosta – "Riskienhallinta petti, pahoin pelkään, että vastaavia tietomurtoja tulee jatkossakin"
VastaamoVerkkorikollisuusTietomurrotTietoturvaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • to14:37
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • to13:58
    Hovioikeus

    Vastaamon hovioikeudenkäynti päättyi – tuomiota voidaan joutua odottamaan helmikuuhun saakka

  • ti18:17
    Oikeudenkäynnit

    Vastaamo-uhrien tuska nousi pintaan oikeudessa: "Viisi vuotta yhtä helvettiä"

  • ti09:56
    Hovioikeus

    Vastaamon tietomurtojutussa alkavat loppulausunnot – Kivimäki vaatii syytteiden hylkäämistä

  • 24.10.13:32
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki haluaa tehdä lisää sovintosopimuksia Vastaamo-uhrien kanssa