Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n Nohynek kertoo omikron-muunnoksen vaikutuksesta rokotteisiin: "On paljon kysymyksiä, joihin ei tiedetä vastausta"

1:58Koronan omikron-muunnos levinnyt todennäköisesti myös Suomeen – tätä se tarkoittaaKoronan omikronmuunnos levinnyt todennäköisesti myös Suomeen – HUSin Lasse Lehtonen kommentoi, mitä se tarkoittaa.
Julkaistu 30.11.2021 06:50
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkärin Hanna Nohynekin mukaan ei vielä tiedetä, tehoavatko tämänhetkiset rokotteet omikron-muunnokseen.

Suomessa on mahdollisesti havaittu ensimmäinen tapaus Etelä-Afrikasta peräisin olevaa uutta koronan omikron-muunnosta. THL:n mukaan tällä hetkellä Suomessa tutkitaan kahta omikron-epäilyä. 

Lue myös: Suomessa havaittu mahdollisesti ensimmäinen omikron-tapaus – Lasse Lehtonen: "Pitäisin aika todennäköisenä"

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynekin mukaan uudesta virusmuunnoksesta tiedetään vasta vähän, minkä vuoksi on liian aikaista arvioida, tulisiko sen vaikuttaa suosituksiin kolmansista rokotteista.  

– Sen nopean Etelä-Afrikassa leviämisen vuoksi on arvioitu, että se on tartuttavampi kuin delta. Onko näin, siihen odotetaan vahvistuksia, Nohynek kommentoi. 

Nohynekin mukaan ei myöskään tiedetä, kuinka hyvin nykyinen rokote suojaa uudelta muunnokselta.

– Vielä on paljon sellaisia kysymyksiä, joihin ei tiedetä vastausta. Odotamme Etelä-Afrikan ja maailman terveysjärjestön ja BioNtech/Pfizerin omia analyysejä siitä, kuinka hyvin nykyisillä rokotteilla uusi virusmuunnos on neutraloitavissa. 

– Lisäksi odotamme tarkempaa kuvausta sairastuneiden taudinkuvan vakavuudesta ja rokotteiden suojatehosta eri väestöryhmissä. Toivon, että loppuviikosta meillä olisi jo enemmän dataa käytössä. 

Katso myös THL:n Salmisen haastattelu: Omikronin vaikutuksia on lähes mahdoton ennustaa – tutkimuksissa menee vielä kuukausia

4:09THL:n Salminen: Omikronin vaikutuksia on lähes mahdoton ennustaa – tutkimuksissa menee vielä kuukausia

Keskustelu kolmansista rokotteista käy kuumana 

Keskustelua on viikonloppuna herättänyt THL:n suositukset kolmansista rokotteista ja erityisesti Nohynekin aiemmin Helsingin Sanomissa antama haastattelu, jonka mukaan kolmansien rokotusannosten aikaistamisella ei ole "tulenpalava kiire".

Nohynek vastasi aiemmin kritiikkiin ja muistutti, että THL on antanut syksyn aikana useampia suosituksia, mitä tulee kolmansiin rokotuksiin.

Lue lisää: Nohynek vastaa asiantuntijoiden kritiikkiin kolmansista rokotuksista: "THL ja kunnat ovat tehneet jo paljon"

Kansallinen rokotusasiantuntijaryhmä KRAR kokoontuu keskiviikkona, jolloin suosituksista jälleen keskustellaan. Ei ole takuuta, että tuolloin olisivat selvillä kaikki avoimet kysymykset, jotka uuteen muunnokseen liittyvät.  

– KRAR tulee käsittelemään näitä asioita sen tiedon pohjalta, mitä meillä on nyt käytettävissä ja jos tarvitaan korjausliikkeitä, niin ne toki tehdään.

Lisää aiheesta:

EMA suosittelee 3. rokoteannoksen antoväliksi vain kolmea kuukautta, miksi? THL:n Hanna Nohynek kertoo, onko toimintamalli mahdollinen SuomessaTHL:n pääjohtaja vastaa viime aikaiseen kritiikkiin päätöksenteosta ja rokotteista: "En ole nähnyt Pöystiltä mitään lausuntoa"Nohynek kommentoi rokotekritiikkiä MTV Uutisille – "THL ja kunnat ovat tehneet jo paljon"Milloin kolmas koronarokote kaikille suomalaisille? "Tässä ei tarvitse edetä todella nopeasti" – lisätietoa luvassa silti pianPäätetäänkö kaikkien yli 12-vuotiaiden kolmansista rokotuksista tämän vuoden puolella? Ylilääkäri: "Täysin mahdollista"Uusien rokotettavien määrä uhkaa hiipua kesällä – nämä syyt vaikuttavat nyt Suomen rokotetahtiin
KoronatilanneKoronarokotusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronatilanne
  • 24.09.202410:25
    Tartuntataudit

    Nämä taudit jylläävät nyt – "Vain jäävuoren huippu"

  • 23.08.202405:57
    Koronarokotus

    Koronakeskustelu kummastuttaa lääkäriä: "Pelottelua"

  • 09.08.202407:17
    Koronavirus

    Koronatapaukset ovat nousussa, mutta taudinkuva on lieventynyt – "Vakava sairastuminen huomattavasti vähäisempää"

  • 31.05.202411:52
    Terveys ja hyvinvointi

    Uusi koronavariantti "FLiRT" leviää maailmalla – infektioylilääkäri: "Emme palaa lähtöruutuun"

  • 19.11.202311:25
    Helena Petäistö

    Helena Petäistö: Rokotussekoilu ja irvokas maskilinjaus todistavat, että Suomesta on tullut vahvojen valtakunta – riskiryhmät jätetään surutta syrjään