Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tero Pitkämäki järkyttyi otsikoista ja soitti raivostuneena managerilleen: "Mitä helvettiä? Meille nauraa kaikki, lehdet ja radiokanavat!"

3:32Tero Pitkämäellä kova polte valmentamiseen:"Haluaisin ammatin siitä, jos se vaan sopii keihäspiireille"Tero Pitkämäellä kova polte valmentamiseen: "Haluaisin ammatin siitä, jos se vaan sopii keihäspiireille"Heidi Koivunen/ All Over Press
Julkaistu 20.09.2020 23:00
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Elämäkertakirjansa julkaissut Tero Pitkämäki oli aktiiviurallaan tarkka sanomisistaan ja siloisesta julkisuuskuvastaan. Toimittaja Keijo Leppäsen kirjoittama Keihäsmies – Tero Pitkämäen elämä (Tammi) kertoo, kuinka tuo rakennelma horjui pahasti joulukuussa 2015.

LUE MYÖS: Tero Pitkämäki kantoi Blanka Vlasicin hotellihuoneen kynnykselle – korkeushyppytähti iski silmänsä suomalaisheittäjään kosteassa illanvietossa

LUE MYÖS: Jenkkitähden hävytön kommentti Tero Pitkämäestä sensuroitiin – Ylen tv-kasvolta tiukka ukaasi: "Sinä tapauksessa kommentaattorin tuoli on huomenna tyhjänä"

Syynä Pitkämäen häpeäntunteeseen olivat Ilta-Sanomien otsikot, joiden perusteella keihästähti tai hänen leirinsä arvosteli Suomen presidenttiparia kutsumatta jättämisestä. MM-pronssin ja keihään Timanttiliigan kokonaiskilpailun samana vuonna voittanut ilmajokelainen ei näet saanut kutsua Linnan juhliin.

Kirjan mukaan juttu oli lähtenyt liikkeelle lehden toimittajan tiedustelusta, oliko Pitkämäki saanut kutsua itsenäisyyspäivän vastaanotolle siinä missä kaksi muutakin MM-pronssia voittaneet Petra Olli ja Kaisa Mäkäräinenkin.

Manageri Tero Heiska lupasi tarkistaa asian ja kysyi tietoa Pitkämäeltä. Kun kutsua ei kuulunut, seikka varmistettiin vielä presidentinkansliasta.

Näin tapaus eteni kirjan mukaan:

Heiska välitti tiedon toimittajalle ja oletti asian jäävän siihen. Seuraavana päivänä kauppareissulla Pitkämäki kauhistui. Otsikot lehdessä kirkuivat hänen ja manageri Heiskan ihmettelevän presidenttiparin toimintatapaa ja keihäsmiehen rannalle jääntiä.

– Mitä helvettiä? Mitä tämä on? Tero soitti managerilleen poikkeuksellisen painavalla äänellä.

– Meille nauraa kaikki, lehdet ja radiokanavat! Meitä pidetään hölmöinä ja röyhkeinä!

Tero on korrektin ja mukavan miehen maineessa ja tarkka sanomisissaan. Jutussa kuvattu toimintatapa oli hänelle vieras ja vastenmielinen.

Tapauksen seurauksena Pitkämäen ja jutun kirjoittaneen toimittajan välit viilenivät kuukausiksi.

Kursivoidut tekstiosuudet ovat lainauksia tuoreesta elämäkerrasta Keihäsmies – Tero Pitkämäen elämä.

LUE MYÖS: Vuosia Seppo Rädyn tylyä kuittailua kuunnellut Tero Pitkämäki lataa nyt takaisin – poikkeuksellinen lausunto vanhasta mestarista: "Se on ihan suoraan mun suusta"

Lisää aiheesta:

Kimmo Kinnunen paljastaa: Seppo Räty juoni juuri ennen MM-hirmukisaa – "Minun piti vain olla toinen"Kristiina Mäkelän kirjassa rajua tekstiä suomalaisesta huippumanagerista: "Sen on saanut moni kokea"Paljastus Tero Pitkämäen illanvietosta, synkkä epäily 7-vuotiaasta ihmelapsesta ja Therese Johaugin raivarit – näitä juttuja lukijat ahmivat vuonna 2020Jenkkitähden hävytön kommentti Tero Pitkämäestä sensuroitiin – Ylen tv-kasvolta tiukka ukaasi: "Sinä tapauksessa kommentaattorin tuoli on huomenna tyhjänä"Tero Pitkämäki kantoi Blanka Vlasicin hotellihuoneen kynnykselle – korkeushyppytähti iski silmänsä suomalaisheittäjään kosteassa illanvietossaVuosia Seppo Rädyn tylyä kuittailua kuunnellut Tero Pitkämäki lataa nyt takaisin – poikkeuksellinen lausunto vanhasta mestarista: "Se on ihan suoraan mun suusta"
YleisurheiluTero PitkämäkiUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • Eilen18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos