Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työnantajien kiista sovittelupöytään – katso videolta, mistä on kyse

3:00Teollisuusliitto ja Ammattiliitto Pro ovat antaneet lakkovaroitukset teknologiateollisuuteen – tästä työkiistassa on kyseTeollisuusliitto ja Ammattiliitto Pro ovat antaneet lakkovaroitukset teknologiateollisuuteen – tästä työkiistassa on kyse
Julkaistu 04.01.2022 05:29

MTV UUTISET – STT

Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala on kutsunut Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työantajat sovitteluun tänään iltapäivällä. 

Osapuolten neuvottelut uudesta työehtosopimuksesta kariutuivat viime viikon maanantaina. Näkemyserot palkankorotuksista ovat olleet niin suuria, että sopua ei ole löytynyt.

Teollisuusliitto ja toimihenkilöiden Ammattiliitto Pro antoivat torstaina lakkovaroitukset teknologiateollisuuteen. Liittojen lakot alkaisivat 14. tammikuuta, ellei sopua synny sitä ennen. Lakot on ilmoitettu päättymään 23. tammikuuta.

Teollisuusliiton lakkovaroituksen piirissä on lähes 300 toimipaikkaa teknologiateollisuudessa ja malmikaivosten sopimusaloilla. Toimipaikoissa työskentelee yhteensä yli 40  000 sopimusten piirissä olevaa työntekijää.

Teknologiateollisuuden työehtosopimukset umpeutuivat marraskuun lopussa, ja ala on ollut sopimuksettomassa tilassa joulukuun alusta lähtien. Työnantajapuolta edustaa nyt ensimmäistä kertaa Teknologiateollisuuden työnantajayhdistys, sillä Teknologiateollisuus ei enää itse neuvottele työehtosopimuksia.

Lue myös: UPM: "Näyttää siltä, että toimihenkilöiden lakko ei pidä" – yli kaksi kolmasosaa töissä

Lue myös: Yli 40 000 työntekijän lakko uhkaa teknologiateollisuutta, jos sopimusta ei synny – "Tämä ei ole yliampuvaa"

Lisää aiheesta:

Lakot jatkuvat – AKT aloitti saarronLakko alkaa: Teollisuusliiton sovittelussa ei ratkaisuaEi ratkaisua teknologiateollisuudessa – lakko alkaa tiistainaAmmattiliitto Pro jätti uuden lakkovaroituksen teknologiateollisuuteen – koskisi 8 000 henkilöäTeollisuusliitto ja Teknologiateollisuuden työnantajat ovat saavuttaneet neuvottelutuloksenTeollisuusliitto päätti odottaa ensi viikon sovitteluja uusien lakkojen sijaan – mahtiliitot kiistelevät yhä palkankorotuksista
TyöelämäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työelämä
  • to11:26
    Ruoka

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke11:47
    Nuoret

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • ti06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • ma17:20
    Telakkateollisuus

    Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimukset