Mihail Gorbatshovin vaimo ei miellyttänyt Tellervo Koivistoa.
Kun Neuvostoliiton presidentti Mihail Gorbatshov ja ensimmäinen nainen Raisa Gorbatshova tulivat valtiovierailulle Helsinkiin vuonna 1989, oli presidenttipari Mauno ja Tellervo Koivisto odottamassa heitä Helsinki-Vantaan lentokentällä.
Tellervo Koivisto kertoo vuonna 1999 kirjoittamassaan kirjassa Tellervo Koivisto: Päiväkirjan uudet sivut, että presidenttiparin saapuminen vastaan lentokentälle Suomessa oli tällöin erittäin harvinaista.
Gorbastshovit olivat kuitenkin poikkeuksellinen vieras.
– Tällä kertaa teimme poikkeuksen. Gorbatshovit menivät ensin suurlähetystöönsä ja tulivat sieltä Linnaan, jonka edessä olivat viralliset vastaanottoseremoniat.
Koivisto kertoo ihailleensa Mihail Gorbatshovia suuresti.
– Me eri päämiesten puolisot ihailimme hänen (Raisan) miestään ja totesimme, että he muodostavat saumattoman tiimin, Koivisto kirjoittaa.


