TELAn toimitusjohtaja Esa Swanljung: "Töitä voisi hyvin tehdä yli seitsemänkymppisenäkin."
Päivän Studio55-ohjelmassa keskusteltiin eläkeiästä. Ohjelman asiantuntijavieras, Työeläkevakuuttajat TELAn toimitusjohtaja Esa Swanljung totesi, että töitä voisi tehdä vielä yli 70-vuotiaanakin.
− Eläkeiän pitäisi kokonaisuudessaan nousta, mutta sen pitäisi tapahtua joustavasti ihmisten tosiasiallisten mahdollisuuksien ja ehkä myös halun mukaan, Esa Swanljung totesi.
Eläkeikä on tällä hetkellä 63−68 vuotta. Swanljungin mielestä työkykyinen ja -haluinen ihminen voisi mainiosti työskennellä vielä yli seitsemänkymppisenäkin. Mutta toisaalta raskasta työtä tekevä, huonossa kunnossa oleva voisi hyvin jäädä eläkkeelle 63- tai 65-vuotiaana.
Jotta ihmiset pysyisivät työkykyisinä pidempään, pitäisi työntekijöille Swanljungin mukaan tarjota entistä enemmän kuntoutuspalveluita, mutta hyvää johtajuuttakaan ei pidä unohtaa.
Katso päivän lähetys kokonaan videolta klikkaamalla kuvaa!
Uusimmat
-
17:06
Joensuussa suruhartaus epäillyn murhan kohteeksi joutuneen 4-vuotiaan muistolle: "Ihmiset ovat järkyttyneitä"
-
17:05
Erling Haaland lytättiin tylysti ennen Mestarien liigan finaalia – tämä supertähden heikkous nousi esille
-
16:52
Henriksson hallitusneuvotteluista RKP:n tiedotustilaisuudessa: "Tarvitaan pieniä ihmeitä"
-
16:42
Zelenskyi vahvistaa: "Ukrainan vastahyökkäys on alkanut" – yksityiskohdista vaietaan
-
16:33
Zelenskyi: Ukrainan vastahyökkäys on käynnissä – MTV seuraa sotaa
-
16:26
Ranskassa lapsia puukottanutta miestä syytetään murhan yrityksestä
-
16:25
Paljastuksia Love Island Suomi -jaksosta! Sinkku kertoo vankan mielipiteensä: "Pitää sanoa sille"
-
16:10
Terroristien hyökkäys hotelliin Somalian Mogadishussa on saatu loppumaan
-
16:00
Mestarien liigan finaali saamassa poikkeuksellisen harvinaisen arvovieraan – Manchester Cityllä mahdollisuus tehdä kaksinkertaisesti historiaa
-
15:51
Keijo Pekkanen todisti karhujen lemmenhetkeä Kuusamossa – "Melkein lotossa voittaa ennemmin kuin saa kuvattua tuollaisen"
-
15:45
"Päihtyneen oloinen" moottorisahamies kaatoi ison koivun keskellä omakotitaloaluetta Heinolassa
-
15:32
Tutkimus paljastaa, miten nirsoilevan lapsen saa syömään
-
15:31
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
15:18
MTV Uutiset 4-vuotiaan epäillyllä murhapaikalla Joensuussa: "Ahdistus käsinkosketeltavaa"
-
14:51
Sofia Virta on vihreiden uusi puheenjohtaja
-
14:45
Tauski Peltosen poika yllätti hänet suorassa lähetyksessä kunnianosoituksella hittikappaleesta
-
14:31
Tässäkö Teemu Pukin uusi osoite? Saamassa tutun seuratoverin
-
14:29
Viisi ihmistä kuoli ohjustehtaan räjähdyksessä Turkissa
-
14:28
Karkumatkalla olleen lehmän pako tyssäsi saviseen ojaan – pelastuslaitos ja mönkijä saapuivat hätiin
-
14:13
RKP:n Henriksson: Jos hallitus syntyy, kyse ei ole onnellisesta avioliitosta vaan välttämättömyydestä
-
Lataa lisää