Kankaiden suunnittelussa voi olla luova: tekstiilisuunnittelija Erja Hirven kankaiden mallit syntyvät niin valokuvaamalla, maalaamalla kuin piirtämällä.
Tekstiilisuunnittelija Erja Hirvi tunnetaan erityisesti Marimekolle suunnittelemistaan printeistä, kuten Kaakaopuusta, Valmuskasta sekä Purnukasta. Värikkäitä kankaita suunnitteleva nainen päätyi tekstiilisuunnittelijaksi hieman vahingossa.
– Oikeastaan minusta piti tulla kiviseppä, mutta koulutus käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksessa oli niin huonoa, että vaihdoin tekstiilipuolelle, hän kertoo.

Hirvestä oli tulossa kutoja, kun hän huomasi olevansa erityisen kiinnostunut väreistä. Tuleva suunnittelija jäi iltaisin järjestelemään lankavarastoa värien perusteella. Lopulta koulun opettaja ehdotti, että Hirven kannattaisi hakea Taideteolliseen korkeakouluun tekstiilisuunnittelun osastolle.
– Siellä sekosin sitten täysin kankaanpainantaan, Hirvi muistelee.
Tekstiilisuunnittelun opiskeluun kuului muun muassa kudonnan, neuleiden ja painamisen perustekniikoiden oppiminen. Lisäksi opinnoissa oli teoriaa kuuluu perusopintoja piirtämisestä, maalaamisesta, kuvanveistosta ja taidehistoriasta.



