Teknologiateollisuuden työnantajat ja työntekijöitä edustava Teollisuusliitto eivät päässeet tiistaina käydyissä neuvotteluissa sopuun uudesta työehtosopimuksesta.
Teknologiateollisuuden työnantajien tiedotteen mukaan palkkaratkaisut ovat auki.
Teollisuusliiton puheenjohtajan Riku Aallon tviitin mukaan neuvotteluja jatketaan keskiviikkona kello 11.
Myös Teknologiateollisuuden työnantajien toimitusjohtaja Jarkko Ruohoniemi tviittasi aiheesta. Hänen mukaansa neuvotteluja käytiin koko iltapäivän ajan.
Palkoista neuvottelemisesta on ennakoitu tavallistakin kireämpää muun muassa siksi, että jos vientiteollisuudessa neuvotellaan kunta-alaa suurempia palkankorotuksia, kasvattavat ne automaattisesti myös kunta-alan palkankorotuksia.
Tiistaina Teknologiateollisuuden työnantajat neuvotteli myös teknologiateollisuuden ylempiä toimihenkilöitä edustavan YTN:n kanssa. Myös nämä neuvottelut jatkuvat keskiviikkona.
Teknologiateollisuuden työehtosopimukset umpeutuivat marraskuun lopussa.