Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teinitytön viestittely aikuisen miehen kanssa johti painajaiseen – ruotsalaismiehelle vankilatuomio lapsen raiskauksesta ja sieppauksesta

13-vuotias raiskauksen uhri oli tavannut hyväksikäyttäjänsä netissä ja matkustanut Saksasta tämän mukana Ruotsiin. Mies sai teoistaan kaksi ja puoli vuotta vankeutta.
13-vuotias raiskauksen uhri oli tavannut hyväksikäyttäjänsä netissä ja matkustanut Saksasta tämän mukana Ruotsiin. Mies sai teoistaan kaksi ja puoli vuotta vankeutta.All Over Press
Julkaistu 03.07.2019 08:06
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Ruotsissa kolmekymppinen mies on tuomittu kahden ja puolen vuoden vankeuteen muun muassa lapsen raiskauksesta. Poliisi oli löytänyt teini-ikäisen uhrin miehen asunnosta piileksimästä pesukoneen takana.

13-vuotias uhri oli tavannut hyväksikäyttäjänsä netissä ja matkustanut Saksasta tämän mukana Ruotsiin.

Göteborgin käräjäoikeus tuomitsi eilen miehen kahden ja puolen vuoden vankeuteen lapsen raiskauksesta, pahoinpitelystä, törkeästä lapsisieppauksesta ja lapsipornografiasta. Mies kiisti edelleen rikokset.

Syyttäjä Mats Ihlbom kommentoi Expressenille, että hän pitää tuomiota rikoksiin nähden alhaisena. Syyttäjä ei ole vielä kuitenkaan pohtinut, aikooko hän valittaa tuomiosta.

Lue lisää: Poliisi löysi teinitytön pesukoneen takaa piileksimästä – tyttö oli matkustanut netissä tapaamansa miehen kanssa Saksasta Ruotsiin: Epäillyllä karmiva rikostausta

Uhri piileskeli pesukoneen takana, kun poliisi saapui asunnolle

Tapaus oli paljastunut, kun poliisi koputti huhtikuussa Göteborgissa asuvan ruotsalaisen miehen ovelle. Asunnon pesukoneen takaa oli löytynyt piilossa 13-vuotias saksalaistyttö.

Mies oli aiemmin ottanut sosiaalisessa mediassa yhteyttä saksalaiseen tyttöön. Viestittelyn jälkeen mies oli lentänyt Saksaan tapaamaan tyttöä. Lopulta hän oli ostanut kummallekin lentoliput Ruotsiin.

Mies oli paikannettu, kun saksalaistytön vanhemmat olivat tytön kadottua löytäneet miehen osoitteen tytön tietokoneelta poliisin kanssa.

Sama mies oli jo aiemmin lusinut usean vuoden vankilatuomion kaapattuaan koulumatkalla olleen lapsen vuonna 2012. Hän oli vanginnut tytön kellariin, jossa hän oli näyttänyt tälle veitsiä ja uhannut myydä tytön seksiorjaksi.

Lisää aiheesta:

13-vuotias tyttö karkasi kotoaan Ruotsissa ja nukahti puistonpenkille – seuraavana aamuna mies raiskasi hänetSeksuaalirikoksesta tuomittu mies iski toistamiseen Ruotsissa – raiskasi ja pahoinpiteli 9-vuotiaan tytön19-vuotias mies yritti siepata pienen tytön autoonsa Ruotsissa – tietokoneelta löytyi valtava määrä lapsipornoaSyyte: 44-vuotias ruotsalaismies lensi toiselle puolelle maapalloa hyväksikäyttääkseen alaikäistä tyttöä – väitti oikeudessa olevansa rakastunutPoliisi löysi teinitytön pesukoneen takaa piileksimästä – tyttö oli matkustanut netissä tapaamansa miehen kanssa Saksasta Ruotsiin: Epäillyllä karmiva rikostaustaRuotsalaista liikemiestä epäillään poikkeuksellisesta seksirikoksesta – 13-vuotias thaimaalaistyttö tuli raskaaksi
RuotsiSaksaOikeudenkäynnitTuomiotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • 09:23
    Ukraina

    Zelenskyi tänään Ruotsissa: Pääministeri vihjailee merkittävästä sopimuksesta

  • Eilen21:01
    Urho Kekkonen

    Arja Saijonmaa avoimena suhteestaan presidentti Kekkoseen – tällainen oli ensitapaaminen

  • 19.10.09:49
    Jannika B

    Jannika B esiintyi laivalla, jossa epäillään joukkoraiskausta: "Jumalauta, oksettavaa"

  • 18.10.21:38
    Raiskaus

    Aftonbladet: Nuoren suomalaisnaisen joukkoraiskauksesta epäillyt neljä miestä päästetty vapaaksi

  • 18.10.13:21
    Raiskaus

    Neljää epäillään naisen joukkoraiskauksesta Viking Gracella – epäillyt ja uhri Suomesta