Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Teemu Sunisesta paljastui upea sopimustieto – suomalaiselta aiheeseen viileä reaktio

4:59Teemu Suninen: "Shakedown osoitti, että pystyn ajamaan kärkiaikoja"Video: Teemu Suninen: "Shakedown osoitti, että pystyn ajamaan kärkiaikoja"Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 03.08.2023 16:24

AKI HIETAVALA

Hyundain Teemu Suninen ajaa Suomen MM-rallissa uransa toisen osakilpailun Rally1-autolla.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

LISÄÄ: Kalle Rovanperä rikkoi autoaan – murahti järjestäjille: "Promoottorille vaan terveisiä!"

Debyytti hybridiauton ratissa toi Virosta pari viikkoa sitten viidennen sijan. Päätavoite tulevana viikonloppuna on nostaa vauhtia edellisestä rypistyksestä. Unelmana siintää paikka jopa palkintopallilta.

– En tiedä, voiko voitosta ajaa. Se on aika tiukka paikka tällä kokemuksella. Ehkä joku nelos- tai vitostila ja vähän lähempänä taas ajallisesti kärkeä olisi hyvä tulos. Toki palkintopallille on mahdollisuuksia myös, mutta se vaatii tosi isoa onnistumista ja sinne on vielä pitkä matka, Suninen mietti MTV Urheilulle.

Sunisen osalta pitää muistaa, että mies on palkattu korealaisvalmistajan leipiin kolmoskuskiksi, jonka tehtävänä on tuoda varmat pisteet tallille. Mutta kestääkö maltti kotiteillä ajaa varman päälle?

– Se on nyt vähän kahden vaiheilla. Toisaalta olemme täällä tekemässä työtä tiimille kolmoskuskina. Samaan aikaa tiimi haluaa varmasti nähdä vähän parempaa vauhtia, kun on saatu enemmän aikaa autossa. Sen toki haluan nähdä myös itse, Suninen sanoi.

– Testipätkän toinen veto näytti, että potentiaalia on, mutta toinen asia sitten on, että voiko tällä kokemuksella sitä vauhtia pitää 20 pätkää.

VIDEO: Kalle Rovanperällä siivet lentelivät jo shakedownilla: "Promoottorille terveisiä"

1:59Kalle Rovanperällä siivet lentelivät jo shakedownilla: "Promoottorille terveisiä"

VIDEO: Ott Tänak kohtasi heti ongelmia – "Ne on saatu kuntoon"

2:51Ott Tänak kohtasi heti ongelmia – "Ne on saatu kuntoon"

VIDEO: Esapekka Lappi suorana: "Ei riitä!"

1:51Esapekka Lappi suorana: "Ei riitä!"

VIDEO: Jari-Matti Latvalalla heti ohjelmaa: "Meinasin pyörähtää!"

1:53Jari-Matti Latvalalla heti ohjelmaa: "Meinasin pyörähtää!"

Sunisen managerina toimiva Timo Jouhki kertoi Suomen rallin alla, että suomalaiskuskilla on Hyundain kanssa puolentoista vuoden sopimus. Managerivelhon mukaan ensi vuonna Suninen voisi ajaa jopa seitsemän MM-rallia Rally1-luokan kalustolla.

– Kiva juttu se on kuulla, mutta ei se oma tekemistä hirveästi muuta. Täällä pitää ajaa hyvin ja onnistua. Ralli on raaka laji. Jos tulee epäonnistumisia, niin pistetään pihalle, oli sitten sopimusta tai ei, Suninen huomautti.

– Sopimus on allekirjoitettu jo kauan sitten. Ei se ole muuttunut mihinkään. Kisamääriä ei ole sopimuksessa, koska se on aika ympäripyöreä. Optiona siellä oli kisoja ja ilmeisesti näyttää, että he haluavat sen käyttää. Tiimi haluaa antaa lisäkilometrejä autossa ja kokevat, että on potentiaalia.

KATSO: Ottaako Kalle Rovanperä vihdoin kotivoiton? Tässä Suomen MM-rallin ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset

VIDEO: Thierry Neuville esiintyi väkevästi Virossa – Suomessa edessä riskien kanssa tasapainottelua

1:40Thierry Neuville esiintyi väkevästi Virossa – Suomessa edessä riskien kanssa tasapainottelua

VIDEO: Elfyn Evans: Muutimme vähän säätöjä, toivottavasti sade auttaa perjantaina

1:43Elfyn Evans: Muutimme vähän säätöjä, toivottavasti sade auttaa perjantaina

VIDEO: Hyundai-pomo Cyril Abiteboul ensi kertaa Suomessa – talli kolmella autolla palkintopallitaistoon

4:26Hyundai-pomo Cyril Abiteboul ensi kertaa Suomessa – talli kolmella autolla palkintopallitaistoon

VIDEO: Emil Lindholm opettelee yhä uuden WRC2-auton saloja – "Sen on tunnuttava omalta"

5:43Emil Lindholm opettelee yhä uuden WRC2-auton saloja – "Sen on tunnuttava omalta"

VIDEO: Sami Pajarilla iso oppivuosi WRC2-luokassa – "Yksittäisiä pohja-aikoja on jo tippunut, tasaisuus tulee kokemuksen kautta"

3:39Sami Pajarilla iso oppivuosi WRC2-luokassa – "Yksittäisiä pohja-aikoja on jo tippunut, tasaisuus tulee kokemuksen kautta"

VIDEO: M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener: Viro oli pettymys kaikille, toivottavasti pystymme taistelemaan palkintokorokepaikoista

3:19M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener: Viro oli pettymys kaikille, toivottavasti pystymme taistelemaan nyt palkintopallipaikoista

Lisää aiheesta:

Esapekka Lapista lausuttiin kylmääviä sanoja – "Sitten sitä työpaikkaa ei kyllä ole"Esapekka Lapilta kutkuttava huomio Teemu Sunisesta – Hyundai-tähti naureskeli tallin "Suomi-mafialle"Suomalaiskuski kyttää tyhjäksi jäänyttä MM-paikkaa, latasi suoran arvion mahdollisuuksistaan – "Minulla olisi paljon annettavaa"Esapekka Lappi ampaisi tielle Monten MM-avauksessa – "Olen jopa vähän yllättynyt tästä touhusta"Villit huhut vievät Teemu Sunista floppikuskin tilalle WRC-luokkaan – "Ei ole minun asiani"Teemu Suninen sai kurinpalautuksen – töppäilyllä lisää seuraamuksia? "Keskusteluja on käyty ja ihan aiheesta"
MM-ralliSuomen MM-ralliTeemu SuninenHyundaiUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta