Espoolainen Teemu Tuomela kertoi kiusaamisesta lopulta äidilleen. Tänään hän avautuu tapahtuneesta Viiden jälkeen -ohjelmassa, joka pureutuu koulukiusaamiseen kello 17 alkavassa erikoislähetyksessään.
Katso Teemu Tuomelan koko haastattelu oheiselta videolta! Lisää aiheesta MTV3-kanavalla kello 17.
Lukiolaista Teemu Tuomelaa, 17, kiusattiin ala-asteella. Hän uskalsi lopulta kertoa asiasta aikuisille.
– Kiusaaminen tuntui hirveältä. En halunnut mennä kouluun, koska oli huono olo ja fiilis.
Teemun mielestä hänen erilaisuutensa laukaisi kiusaamisen ainakin osittain.
– Olin aika erilainen kuin kiusaajat. Käyttäydyin eri tavalla ja otin asiat kirjaimellisesti, ja se ärsytti heitä. En tee sitä enää niin paljon.
Teemu painottaa haastattelussa kuitenkin, että erilaisuus ei saisi aiheuttaa kiusaamista.
Teemu kertoi kiusaamisesta lopulta sekä opettajille, että äidilleen.
– Äiti laittoi viestiä opettajalle, ja sitten käytiin keskusteluja opettajien ja kiusaajien kanssa moneen kertaa. Lopulta ne lopetti kiusaamisen.
– Mulle tuli parempi mieli. Nykyään olen näiden samojen kiusaajien kaveri. Ne on pyytänyt anteeksi, ja mä olen antanut niille anteeksi.
