Täydellinen rikos: Postin historian suurin varkaus on edelleen mysteeri – mihin tuhannet älypuhelimet päätyivät varastolta Toijalasta?

Postin historian suurimmaksi omaisuusrikokseksi titureelattu Akaan Toijalan älypuhelinvarkaus on pitkällisestä poliisitutkinnasta huolimatta yhä ratkaisua vailla.
Sisä-Suomen poliisi ja keskusrikospoliisi ovat tutkineet tapausta yli kolmen vuoden ajan. Varkaat iskivät Toijalan Satamatiellä sijaitsevaan Postin varastokiinteistöön syyskuun viimeisenä viikonloppuna vuonna 2017.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Pasi Niemisen mukaan tekijät tunkeutuivat varastoon ainakin kahdesti, mutta mahdollisesti useammankin kerran. Varkaiden matkaan lähti yli 2 000 uutta älypuhelinta, jotka kolme vuotta sitten edustivat varsin uutukaista tuotantoa. Erässä oli muun muassa Applen iPhonen 7- ja 8- sekä Samsung Galaxyn S7- ja S8-puhelimia.
Varastetun tavaran arvo oli tapahtuma-ajankohdan ja myös nykypäivän mittapuulla varsin merkittävä.
– Yli miljoonan euron keikasta puhutaan, tutkinnanjohtaja vahvistaa.
Ammattilaiset asialla
Miten jättimäinen varkaus onnistuttiin toteuttamaan niin, että poliisikin on joutunut vain levittelemään käsiään?
Niemisen mukaan kyseessä on todennäköisesti ollut kansainväliseen rikollistoimintaan kytkeytyvä ja ammattimainen rosvojoukko, jolla on kokemusta vastaavista teoista. He olivat pystyneet kiertämään varaston hälytys- ja valvontalaitteiston paikkoja rikkomatta. Nieminen ei tutkinnallisista syistä täsmennä, mitä menettely tarkalleen ottaen tarkoittaa.
Joka tapauksessa vaikuttaa siltä, että varkaat tiesivät täsmällisesti, mitä he olivat tekemässä.
Suuri puhelinerä oli Toijalassa välivarastoinnissa. Laitteet oli tarkoitus toimittaa eteenpäin useampaan eri kauppaan jälleenmyyntiin. Tuotteet olivat myyntipakkauksissaan laatikoihin varastoituina.
– Puhelimet olivat vielä varastorakennuksessakin säilytyksessä omassa erillisessä, arvokkaammille lähetyksille tarkoitetussa tilassaan. Mitään muuta varastolta ei ollut viety tai rikottu. On siis syytä epäillä, että varkaiden tietoisena tarkoituksena oli mennä juuri tuohon tilaan. Puhelimet on painonsa puolesta pystytty kantamaan käsin ulos rakennuksesta, mutta teko on joka tapauksessa vaatinut myös logistista suunnittelua, Nieminen sanoo.
Keikkoja kaksi tai useampi
Tutkinnassa selvisi aikanaan, että varastoon tunkeutumiset tapahtuivat viikonloppuaikaan, kahtena yönä peräkkäin 29. syyskuuta ja 1. lokakuuta välisenä aikana.
Perjantain ja lauantaina välisenä yönä varkaat iskivät kello 23–4.30 aikaan ja seuraavana yönä kello 21–4.30 välillä. Poliisin arvion mukaan paikalla käytiin kyseisinä ajankohtina varkaissa ainakin kahdesti, mutta mahdollisesti useampaankin kertaan.
Postin työntekijät huomasivat karvaan yllätyksen palatessaan töihin viikonlopun jälkeen maanantaina.
Ratkaisevia johtolankoja ja näyttöä virkavalta ei toistaiseksi ole saanut kasaan ajankulusta huolimatta. Rikoksen jälkeen poliisi pyysi tapahtuma-alueelta silminnäkijähavaintoja. Niemisen mukaan “juuri mitään” vihjeitä ei tullut, vaikka varasto ei kovinkaan syrjäisellä alueella sijaitsekaan.
Virkavalta epäilee, että puhelimet on sittemmin kuljetettu myytäväksi ulkomaille. Tietoa siitä, miten ja mihin, ei ole.
Vielä on aikaa
Tapauksesta on aikanaan kuulusteltu useita henkilöitä, mutta kuulustelujen ja tutkinnan yksityiskohtiin Nieminen ei tahdo ottaa kantaa.
– Työtä on tehty paljon, mutta ketään ei ole saatu kiinni. Jos joku vielä muistaa tai tietää asiasta jotakin, niin tietenkin olemme kiinnostuineita kuulemaan ja ottamaan vastaan havaintoja, hän sanoo.
Vihjeitä voi lähettää sähköpostilla osoitteeseen keskitettytutkinta.sisa-suomi@poliisi.fi.
Poliisi tutkii tapausta törkeänä varkautena. Rikoslain silmissä teko vanhenee 20 vuodessa, joten poliisilla on vielä 16 vuotta aikaa ratkaista Toijalan älypuhelinmysteeri.
Tutkinnallisista syistä Posti ei kommentoinut asiaa MTV Uutisille lainkaan.
Uusimmat
-
05:25
Väkivaltaiset koronaprotestit jatkuvat Hollannissa – poliisi ampui varoituslaukauksia ja käytti kyynelkaasua
-
23:31
Helsingin ytimessä myydään ökyasuntoa käsittämättömään hintaan – neliöstä pyydetään lähes 20 000 euroa
-
22:55
Aleksandr Bolshunov pyytää anteeksi Joni Mäeltä: "Vihamielisyys ei ole osa Venäjän henkeä"
-
22:35
Patrik Laineen kanssa pelaaminen vakuuttanut Mikko Koivun: "Pidän siitä hänessä eniten"
-
22:34
Perhesurman nuorin uhri oli päiväkotilapsi Muhoksella, uutinen pysäytti kunnanjohtajan: "Kyllä tämä mieltä järkyttää – aika moni kuitenkin heidät tietää"
-
22:33
Poliittinen kriisi kärjistyi Italiassa – pääministeri kertoi eroavansa tiistaina
-
22:32
Äänestyslaitteita Yhdysvalloille toimittanut yritys sai tarpeekseen – vaatii Trumpin asianajaja Rudy Giulianilta 1,3 miljardia dollaria
-
21:29
Jokerit aloitti KHL-kotipelien sarjansa tappiolla – "Vastustaja oli tänään tappavan tehokas"
-
21:15
Anna Puu julkaisi kuvan kasvavasta vauvavatsastaan ja kertoi liikuntaharrastuksistaan – yksi aktiviteetti jakaa mielipiteitä
-
21:02
Ohisalo kuohutti lamatviitillään: Tutkija muistuttaa, että Suomen talouskriisiä ei voi nyt verrata vuoteen 1992 ja olisi kaivannut perusteluja yhteen ministerin väitteeseen
-
20:57
EU mittaa Venäjän halua yhteistyöhön – korkean tason vieras puimaan Navalnyi-tapausta Moskovaan
-
20:56
Muistatko tämän naisen Valkoisen talon lehdistöinfoista? Trumpin luottohenkilö pyrkii kotiosavaltionsa kuvernööriksi
-
20:54
Toyota-tähtien mestaruuskamppailu syttyi heti liekkeihin – "Minusta hänen ei tarvitse oppia enää yhtään enempää"
-
20:34
Bolshunov-lausunnollaan kohauttanut FIS-pomo korjaa sanomisiaan – Suomen edustaja pitää välikohtausta vakavana: "Oli oikea riski, että siinä vahingoittuu pahasti"
-
20:24
Uskoisitko 62-vuotiaaksi? Tämä isoäiti hämmästyttää ulkonäöllään: "Valtaosa ihmisistä luulee, että olen nelikymppinen"
-
20:00
Humalainen Salkkarit-hahmo ei pysty enää hillitsemään itseään ja järjestää kohtauksen – "Jäi sanomatta pari juttua päivällä…"
-
19:55
Kokin kokkeliniksillä loihdit fanfaarien arvoisen muna-aamiaisen: Salainen ainesosa löytynee sinunkin jääkaapistasi
-
19:50
Mestiksen kohtalo jäi yhä auki – Jääkiekkosarjan hallitus odottaa päätöstä valtionavusta
-
19:43
Viron parlamentti antoi tukensa Kaja Kallaksen uudelle hallitukselle – kyseessä maan ensimmäinen naispääministeri
-
19:43
THL: Ikäihmisten rokottamisen aikataulu täysin auki – rokottaminen jouduttu keskeyttämään monissa kunnissa
-
Lataa lisää