Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tatli ahmii Tysonia ja Mayweatheria

2:12Tatli: Vastustaja lähtee unten maille
Julkaistu 18.03.2016 06:27
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Legendaaristen nyrkkeilijöiden suoritukset antavat lisäpontta Euroopan mestari Edis Tatlille otteluun valmistautuessa.

Tatli puolustaa EM-titteliään Italian Massimiliano Ballisaita vastaan Espoossa perjantaina. Viimeiset päivät ennen ottelua ovat seuranneet tuttua kaavaa.

– Minä katson paljon nyrkkeilyä, esimerkiksi Floydin (Mayweather) matseja. Tässä ei ole paljon muuta tekemistä kuin herkistelyä ja painon kuntoon laittamista, niin sillon on ihan siistiä katsoa nyrkkeilyä, Tatli kommentoi MTV Sportille.

– Siitä saa hyvän fiiliksen, ja samalla miettii omaa matsia - miten alkuerät otellaan ja kuinka paketti alkaa siitä avautumaan.

Mayweatherin lisäksi Tatli imee inspiraatiota muiltakin lajin legendoilta.   

– (Oscar) De La Hoya, Juan Manuel Marquez ja paljon muita. Sitten kun haluaa katsoa kunnon voimajuttuja, niin katson (Mike) Tysonia. (Muhammad) Alista katson kuinka rennosti se heittelee ja tykittelee.

Espoossa MM-vyötään puolustava Eva Wahlström on täysin eri linjoilla Tatlin kanssa. 

– Minä myötäelän niin vahvasti, että jos katson nyrkkeilyä, niin otan sen sisälleni ja mahassa alkaa kiertää. Minä sytyn siitä ihan hirveästi, ja se katsominen ottaa voimille. Joskus minä saan Ripalta (valmentaja ) kotiläksyjä, mutta valmistautuessa katson hyvin vähän nyrkkeilyä, Wahlström kertoo.

Risto Meronen

3:57Wahlström: Painonpudotus oli vaikea

– Katsoin juuri luontodokkaria Afrikasta, se on paljon sopivampi. Se rauhoittaa mielen, suomalaismestari nauraa.

– Siinä huomaa myös kuinka ihmeellinen maailma on ja kuinka vähäpätöinen asia oma nyrkkeily on maailmankaikkeudessa.

Edis Tatlin ja Massimiliano Ballisain välinen EM-titteliottelu on Espoossa käytävän nyrkkeilyillan pääkamppailu. Eva Wahlström iskee MM-vyöstään samassa tapahtumassa. Ilta esitetään suorana lähetyksenä MTV Katsomossa.

0:14Tatli taiteilee hoverboardilla

Lisää aiheesta:

Tatli EM-otteluun vakiotaktiikallaan – ”Eiköhän sillä ala paikat aukeamaan”Wahlströmin unelman toteutuminen lopputulostakin tärkeämpääSuomen nyrkkeilypariskunnalle luvassa tuplajuhlat? MM-ottelun tähtäävä Tatli: Hermot ovat olleet kireälläWahlström luottaa Terminatoriin uransa isoimmassa ottelussaEdis Tatli vastaa kriitikoille: Tulette näkemään mun lyöntivoiman
UrheiluNyrkkeily

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 22:13
    NHL

    NHL:n ruotsalaistähdeltä nolo moka – fanit ihmeissään seuran toiminnasta

  • 21:13
    NHL

    Jarmo Kekäläinen NHL-seuran GM:ksi

  • 20:57
    Maastohiihto

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • 19:56
    Veikkausliiga

    Armeijaan lähteneeltä Veikkausliigan supertähdeltä paljonpuhuvaa tekstiä: "Tulee kirottua itseään"

  • 18:58
    Mestis

    Jokerit hankki kokeneen puolustajan