Leijonien ensimmäinen MM-leiriryhmä julkaistiin sunnuntaina.
Päävalmentaja Lauri Marjamäki on valinnut ensimmäisen ryhmityksen, josta lähdetään muovaamaan lopullista joukkuetta toukokuun MM-kisoihin. Ensimmäisellä listalla on mukana peräti kuusi pelaajaa Jokereista: puolustajat Topi Jaakola ja Ville Lajunen sekä hyökkääjät Marko Anttila, Tommi Huhtala, Pekka Jormakka ja Antti Pihlström.
Ryhmä on kokenut. Jopa 16 pelaajaa on edustanut urallaan maajoukkuetta MM-tasolla. Vain puolustaja Miika Koivisto ja hyökkääjä Miro Aaltonen eivät ennen tätä kautta ole pelanneet A-maajoukkueessa.
Leiri käynnistyy jo tiistaina, kun maajoukkue matkustaa Unkariin. Perjantaina Suomi pelaa harjoitusottelun Unkaria vastaan Budapestissa kello 19. Seuraavalla viikolla Leijonat pelaa kotimaassaan kahdesti Tanskaa vastaan. Ottelut pelataan Mikkelissä ja Lappeenrannassa.
urheilu_leijonat
Leijonien ensimmäinen MM-leiriryhmä:
Maalivahdit:
Juha Metsola (Amur Habarovsk)
Joni Ortio (Skellefteå AIK)
Harri Säteri (HK Vitjaz)
Puolustajat:

