Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tarkkana autokaupoilla! – Paypal-palvelua hyväksikäyttäviä huijareita on taas liikkeellä Suomessa

2:07Uhrit häpeävät ilmoittaa huijauksistaMTV Uutiset kertoi tammikuussa nettihuijareista, jotka huijaavat autojen sijaan rakkaudella.
Julkaistu 29.04.2019 17:41
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Veera myi autojen verkkokaupassa käytettyä kulkupeliään, kun häntä lähestyi ostajaehdokas, jolla oli vähän liiankin hyvä tarjous. 

Veeran sähköpostiin ilmestyi viikonloppuna viesti, jossa kyseltiin lisätietoja hänen Nettiauto.com-palvelussa myynnissä olevasta käytetystä autostaan. Ostajaehdokas kyseli tavallisen kuuloisia kysymyksiä, kuten kauanko auto on ollut hänen omistuksessaan ja miksi hän on sitä myymässä.

Viesti oli englanniksi ja lähettäjällä ulkomaalaisen kuuloinen nimi, mutta viestissä ja kysymyksissä ei ollut mitään epäilyttävää, joten Veera vastasi kysymyksiin. Hän halusi autosta eroon, joten tarjosi samantien potentiaaliselle ostajalle alennettua hintaa.

Lue myös: Nainen menetti "Hollywood-tähdelle" 150 000 euroa

Vastaus tuli nopeasti. Ostajaehdokas kertoi olevansa meritutkija, joka on juuri nyt komennuksella merillä, eikä siksi pääsisi katsomaan autoa. 

Hän halusi tarjotusta alennuksesta huolimatta maksaa koko alkuperäisen summan, ja tilanteeseen vedoten ostaja ehdotti Veeralle maksua Paypal-maksupalvelun kautta, ja ostaja järjestäisi kuljetuksen autolle. 

Tässä vaiheessa Veeralle tuli olo, että kaikki ei ole kunnossa. 

– Mietin, että mihin tällaista "tavis"autoa muka ollaan raahaamassa, Veera kertoo naurahtaen. 

Veera ei ollut myymässä mitään keräilyharvinaisuutta tai urheiluautoa, joten häntä ihmetytti, miksi kukaan haluaisi käytetyn Fiat Punton niin kovasti.

Hän kysyi asiasta Facebookissa raha-asioihin liittyvässä ryhmässä, ja päivityksen alle kerääntyi nopeasti useita vastauksia. Ihmiset olivat saanet samanlaisia viestejä, joku jopa tismalleen saman viestin, kuin Veera.

Älä vastaanota liikamaksuja

Paypal on maksupalvelu, jolla voi maksaa, siirtää ja vastaanottaa rahaa verkossa. Paypalin avulla tehdyistä huijauksista on uutisoinut esimerkiksi Ilta-sanomat vuonna 2015.

Yleinen huijaustaktiikka näissä tapauksissa on, että auton ostoa varten ostaja kertoo siirtäneensä kauppahintaa reilusti suuremman summan myyjän Paypal-tilille. Sitten hän pyytää myyjää vähentämään siitä auton hinnan sekä arvioimansa lisäkustannukset, ja lähettämään loput rahat jollekin erilliselle, Paypalin ulkopuoliselle tilille.

Lue myös: Nordea varoittaa huijaustekstareista – älä avaa verkkopankkilinkkejä tekstiviesteistä

Ostajan maksu on kuitenkin voitu tehdä katteettomasta tai varastetusta Paypal-tilistä, joten myyjä ei koskaan näe rahojaan, mutta on ehtinyt jo kuitenkin maksaa erotuksen huijarille. 

Paypal varoittaa nettioppaassaan, ettei koskaan tule lähettää rahaa muualta kuin Paypalin kautta, jos kauppaa käydään sen palvelun välityksellä. Liian korkean summan tarjoamisen pitäisi muutenkin olla aina hälytysmerkki.

Ostajan kiire sai Veeran varuilleen

Kyse voi olla myös Paypal-tilitietojen kalastelusta. Veeran saamassa viestissä häntä kannustettiin avaamaan Paypal-tili viestin mukana olleen linkin kautta, ja pyydettiin toimittamaan tilitietojansa auton maksua varten. Veera ei onneksi ehtinyt painaa linkkiä ennen kuin päätti kysyä neuvoa.

Viestejä Veera piti suhteellisen hyvin kirjoitettuna, ja ajatteli aluksi kyseessä olevan ulkomaalaisen opiskelijan. Haluttomuus tarttua matalampaan hintaan ja ostajan hoppuilu saivat kuitenkin Veeran varuilleen. 

– Voisin ihan hyvin kuvitella, että joku menee lankaan, varsinkin jos Paypal ei ole ennestään tuttu palvelu, Veera kertoo.

Veera välttyi menettämästä rahojaan, mutta autojen verkkokaupassa nämä huijaukset ovat yleisiä. Jos pelkäät tulleesi huijatuksi, ota yhteys maksun välittäjään eli pankkiin tai maksupalveluun, sekä poliisiin. 

Lisää aiheesta:

Traktorikauppias Belgiasta huijasi Matilta liki 7 000 euroa – poliisi lopetti tutkinnan liian vähäisenäVille lankesi Torissa nettihuijarin ilmoitukseen, menetti liki 6000 euroa – poliisi: "Tekijät eivät edes yritä peittää jälkiään"Saana myi viiden euron vauvantarviketta, menetti 400 euroa – tämä erikoinen viesti paljasti huijarinHelsinkiläinen Alex lankesi salakavalaan huijaukseen myydessään iPhonea netissä – tili jäädytettiin ja poliisit soittivatMTV Uutisten toimittaja myi netissä pelikonsolia – "Jali Sodankylästä" yritti vedättää aivan uudenlaisella huijauksellaÖljynporaaja on nettihuijarien trendiammatti – netissä tavaroitaan myyvä huijataan koukkuun ja sitten alkaa erikoisten maksujen lypsäminen
HuijauksetAuton ostaminenAutokauppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huijaukset
  • 13.10.09:06
    Petokset

    Näin härskisti suomalaisia on huijattu – tällä kikalla naisen tililtä hävisi 170 000 euroa

  • 11.10.17:09
    Raha

    Saako toisen pankkikortilla maksaa, jos saa luvan?

  • 23.9.18:55
    Verkkohuijaukset

    Tuula, 83, narauttaa netin rakkaushuijareita – tästä kipinä lähti: "Samalla kuvalla oli yhdeksän pyyntöä"

  • 21.9.06:18
    Hakkerointi

    Laura Kankaala on hakkeri, mutta hyvien puolella – lataa suorat sanat Aleksanteri Kivimäestä

  • 18.9.11:54
    Petokset

    Oletko nähnyt hymyilevää miestä? Osti arvokellon iäkkäältä naiselta huijatulla pankkikortilla