Tapahtuuko meillä sama, mikä kuohuttaa nyt Ruotsissa? Tutkija: Nämä asiat suojelevat Suomea jengi-ilmiöltä vielä toistaiseksi
Helsingin Merilahden peruskoulun rehtori Timo Heikkinen ilmaisi eilen MTV:n haastattelussa huolensa alueiden eriytymisestä ja jengiytymisestä. Nuorisotutkimusseuran tutkija Antti Kivijärvi kiistää Huomenta Suomen haastattelussa, että Suomi olisi menossa Ruotsin suuntaan.
Video: Tutkija Antti Kivijärvi ja Sisäministeriön kehittämispäällikkö Tarja Mankkinen keskustelivat jengiytymisestä Huomenta Suomen haastattelussa.
Kivijärvi kuvailee, että Ruotsin tilanteesta ei pitäisi tehdä liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Hänen mukaansa tutkimuksen näkökulmasta ei ole olemassa viitteitä siitä, että Suomessa olisi syntymässä organisoitua jengiytymistä.
Hän alleviivaa, että tämän eteen pitää kuitenkin tehdä jatkuvasti töitä.
– Ruotsissa puhutaan jengi-ilmiöstä, joka on hyvin paikallinen ja johon liittyy tiettyjä yksilöitä, ja se on hyvin vahvasti poliisi- ja rikosoikeusasia. Suomessa kysymys on kaveripiirien vastakkainasetteluista, joissa esimerkiksi tausta on yksi keskeinen osa, hän toteaa.
Kivijärvi sanoo, että Suomessa ja Ruotsissa on erilainen historia liittyen maahanmuuttoon. Hänen mukaansa parempi tilanne liittyy esimerkiksi myös tulonjako- ja asuntopolitiikkaan sekä alueellisen eriytymisen ehkäisemiseen.
Kivijärvi sanoo, että yksi keskeinen tekijä Suomen koulutusjärjestelmä.
– Suomessa on korkeasti koulutetut opettajat ja hyvin tasa-arvoinen koulutusjärjestelmä. Se on yksi keskeinen tekijä ja toivottavasti siitä pystytään pitämään kiinni, hän sanoo.
Juttua korjattu kello 13.32.
Uusimmat
-
11:59
Käytetyn sähköauton ostaminen: Kaksi erittäin tärkeää tarkastusta
-
11:55
Malli Saara Sihvonen odottaa kaksosia
-
11:54
Kaikkien aikojen takinkäännön tehnyt urheilupomo rajun kritiikin kohteena – Donald Trump riemastui: "Suuri, kaunis ja hohdokas sopimus"
-
11:51
Zelenskyi: Sadoilla tuhansilla puutetta juomavedestä – MTV seuraa sotaa
-
11:41
Kahovkan tulvavesi nostaa miinoja ja levittää tauteja, mutta Zelenskyi vakuuttaa vastahyökkäyksen etenevän suunnitellusti
-
11:39
Purra: Kehitysyhteistyörahoista kompromissi pöydässä, mutta kaikille se ei käy
-
11:27
Näin demarijohto kommentoi MTV Uutisten Tage Lindberg -selvitystä – Sanna Marin ei ota kantaa
-
11:23
Valtteri Bottas saa uuden velhon – F1-kokemus kunnioitettavaa sorttia
-
11:02
Suomalaistähti murskasi ikivanhan ennätyksen ja romahti tyhjän päälle: "Urani äärimmäinen päämäärä"
-
10:45
Miss Suomi -semifinalistit julkistetaan – suora lähetys kello 14.25
-
10:41
Isot lihakset lähtivät – megatähti riutui: "Tunsin pääni räjähtävän"
-
10:34
Kortiton kaahari sai "paljousalennuksen" sakoistaan – maksettavaa jäi lopulta vain 204 euroa
-
10:29
Rokote RS-virusta vastaan hyväksyttiin potilaskäyttöön EU:ssa
-
10:10
Saimaannorpat Amalia ja Tuukka siirrettiin onnistuneesti
-
10:02
Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo tekee järkyttävän löydön
-
09:52
Korkein hallinto-oikeus ei tutki ympäristöjärjestöjen ilmastovalitusta
-
09:51
Sari Essayah: Hallitus on kasassa ennen juhannussaunaa – kertoo, mikä jouduttaisi asioiden etenemistä
-
09:26
Sanna Marinin hallitusviisikosta kertova HBO-dokumentti paljastaa ministereiden väliset rajut väännöt: "Supervaikeaa"
-
09:15
Niina Kuhdan ja Jussi-rakkaan hääkuvat julki – tältä näytti hääpukuyrittäjän upea morsiuspuku
-
09:09
Hirvi hyppäsi ikkunan läpi asuntoon Keravalla
-
Lataa lisää