Naisia on johtoportaassa tasa-arvoisimmissakin työpaikoissa alle 15 prosenttia. Huonoin tilanne on autoalalla, jossa johtotehtävissä työskentelee naisia reilu kuusi prosenttia, CNN uutisoi.
Naisten osuus johtoportaassa on yhä häviävän pieni. Tämän osoittaa CNN:n katsaus, jossa naisten työntekoa on tarkasteltu ammattialoittain. Tiedot on kerätty maailmanlaajuisesti 45 eri maasta ja yli 4300 eri yrityksestä. Yli 15 prosenttiin ei ylletty millään alalla.
Eniten naisia on johtoasemassa jälleenmyynnin ja median palveluksessa. Luvut jäävät kuitenkin pieniksi. Jälleenmyynnin parissa johtoportaassa työskentelee 14,49 prosenttia naisia, kun taas media-alalla johtotehtäviin on päätynyt 14,47 prosenttia naisia. Vähiten naisia näkyy johtotehtävissä autoalalla (6,2 prosenttia) sekä peruspalveluiden (7,2) parissa.
AVA
Lähde:CNN
Kuva: Shutterstock
Uusimmat
-
05:26
Tällainen oli Trumpin ensimmäinen merkittävä puhe vallanvaihdoksen jälkeen
-
05:17
Koronanäytteen ottaminen ei aina mene ihan putkeen: "Yksittäisiä katkeamisia on sattunut ja muutamia reippaampia nenäverenvuotoja"
-
02:00
Saarikolla lääke kuntien talousahdinkoon – "Kun sote lähtee tehtävälistalta, kuntapäättäjille jää tilaa"
-
00:11
Trump vihjaili presidenttiehdokkuudestaan – "Ehkä päätänkin voittaa heidät vielä kolmannen kerran"
-
23:49
Onnettomuus majapaikassa pakotti suomalaiskuskin keskeyttämään MM-rallin: "Näyttää siltä, että kaikki on mahdollista"
-
23:18
Yhdysvalloissa aloitetaan tutkinta New Yorkin kuvernööriin liittyen – kaksi ex-alaista syyttänyt seksuaalisesta ahdistelusta
-
22:32
Saksa rokottaa jo opettajia, Ruotsin iäkkäistä 80 prosenttia rokotettu – näin koronarokotukset etevät Euroopassa
-
21:52
Pörssiyhtiö Caverionin toimitusjohtaja vaihtuu
-
21:49
Joni Mäki ja Ristomatti Hakola saivat MM-hopeat kaulaan – katso mitalihaastattelu Oberstdorfista!
-
21:03
Kim Kardashianin ja Kanye Westin eron syyt selvillä? – "Se maksoi hänelle avioliiton"
-
20:50
Mikä ihmeen simp? Nuorten uusi haukkumasana huolettaa hyvästä syystä
-
20:44
Pätkä Patrik Laineen ja päävalmentaja John Tortorellan juttutuokiosta puhutti Pohjois-Amerikassa
-
20:33
Kauhunhetket tallentuivat videolle: Karannut peräkärry oli jyrätä äidin ja kolmekuukautisen taaperon
-
20:33
Aleksandr Bolshunov latasi uhmakasta tekstiä Joni Mäelle – teki tylyn tempun joukkuekaverilleen
-
20:30
"Jumppapirkot jatkoon!" Krista Siegfrids pelastaa kultaisella napilla vauhdikkaan liikuntaryhmän
-
20:08
Kämppäkaverukset havittelivat helppoa elämää "cardaamisella" – satojen tuhansien Pizza-online-tilaukset olivat vain yksi osa järkälemäistä petosvyyhtiä
-
20:06
HS: Juhana Vartiainen harkitsee Helsingin pormestariehdokkuutta – aiemmin ehdokkuutta havitellu Wille Rydman asettui tueksi
-
20:00
Salkkarit-kolmikko kohtaa vanhan tutun vuosien takaa – tämän asema lyö kaikki ällikällä: "En olisi uskonut…"
-
19:50
Kannattaako Tinderiin napata autokuva tai kuntosaliselfie? – "Varmasti on naisia, joihin ne uppoavat"
-
19:48
Osa kuntosaleista avaa ovensa asiakkailleen myös huomenna – suosittu kuntosaliyrittäjä kertoo poikkeuksellisista järjestelyistä: ”Joku on savumerkeilläkin yrittänyt tavoitella”
-
Lataa lisää