Naisia on johtoportaassa tasa-arvoisimmissakin työpaikoissa alle 15 prosenttia. Huonoin tilanne on autoalalla, jossa johtotehtävissä työskentelee naisia reilu kuusi prosenttia, CNN uutisoi.
Naisten osuus johtoportaassa on yhä häviävän pieni. Tämän osoittaa CNN:n katsaus, jossa naisten työntekoa on tarkasteltu ammattialoittain. Tiedot on kerätty maailmanlaajuisesti 45 eri maasta ja yli 4300 eri yrityksestä. Yli 15 prosenttiin ei ylletty millään alalla.
Eniten naisia on johtoasemassa jälleenmyynnin ja median palveluksessa. Luvut jäävät kuitenkin pieniksi. Jälleenmyynnin parissa johtoportaassa työskentelee 14,49 prosenttia naisia, kun taas media-alalla johtotehtäviin on päätynyt 14,47 prosenttia naisia. Vähiten naisia näkyy johtotehtävissä autoalalla (6,2 prosenttia) sekä peruspalveluiden (7,2) parissa.
AVA
Lähde:CNN
Kuva: Shutterstock
Uusimmat
-
17:32
MTV Uutiset seuraa: Niinistö, Andersson ja Biden koolla Valkoisessa talossa – tästä syystä Suomi olisi Yhdysvaltain mielestä arvokas Nato-liittolainen
-
17:29
Turistit peruvat Suomen-matkojaan, koska pelkäävät Venäjää – "Olisi hyvin tärkeää että Nato-jäsenyys hyväksyttäisiin nopeasti"
-
17:28
Ukrainan yleisurheilutähtiä mukaan Paavo Nurmen kisoihin – keihäskisassa hurja kattaus
-
17:27
Reuters: Eurooppalaiset kaasuyhtiöt ovat avanneet tilejä Gazprombankiin
-
17:25
Jääkiekon MM-kisojen ottelu siirtyi tulipalon takia – uusi alkamisaika selvillä
-
17:23
Ministeri Kurvinen uhkaa kaupan keskusliikkeitä lakimuutoksilla: "Totean tässä kaupan herroille ja rouville, että maksakaa nyt oikea hinta siitä ruoasta"
-
17:16
Erittäin harvinainen apinarokko rantautui Ruotsiin – uuden havainnon alkuperää ei tiedetä
-
16:44
Tshekin MM-harjoituksissa hämmentävä episodi – kotiin lähteneen NHL-pelaajan välikohtauksesta hurjaa lisätietoa
-
16:31
Tutkimus: Näin lieväkin aivovamma vaikuttaa dementiariskiin
-
16:30
Miro Heiskanen osallistui Leijonien harjoituksiin – ylivoimarooli selkiytymässä heti?
-
16:30
Kourtney Kardashian ja Travis Barker julkaisivat hempeän kuvasarjan häistään
-
16:06
Helsingin jäähalli tyhjennettiin palon takia juuri ennen MM-ottelua – savut levisivät joukkueiden pukukoppeihin
-
15:59
Kalle Rovanperä kärjen vauhdissa testi-ek:lla – perjantaina edessä iso haaste: "Väkisinkin tulee takkiin aika paljon"
-
15:57
Sellimurhasta syytetyt pääsivät ääneen – oikeudessa riehunut mies järjesti taas erikoisia kohtauksia, toinen muutti kertomuksensa täysin
-
15:52
THL: Laajoihin koronarajoituksiin on oltava valmius myös ensi syksynä – näin uuteen aaltoon pitäisi varautua
-
15:42
Muuttiko Vantaan sellimurhasta syytetty kertomustaan kanssasyytetyn riehumisen takia? Syyttäjä ei yllättynyt: "Tässä on selkeä syy"
-
15:35
Porin uimahallissa tapahtui sunnuntaina sukellusonnettomuus – 39-vuotias yrittäjä kuoli
-
15:21
SUEK päätti tutkinnan Anni Vuohijoen häirintätapauksessa
-
15:19
George W. Bush roimi puheessaan Venäjää – sitten seurasi hämmentävä hetki: "Täysin perusteeton ja julma hyökkäys Irakiin"
-
15:16
Salkkarit-hahmo huijaa rakastaan: "Ei ole kauhean kiva valehdella"
-
Lataa lisää