Vanhan Rauman korjausrakentamiskeskus - Tammelan talo - antaa arvokkaita ohjeita kulttuurihistoriallisen rakennuksen korjaamiseen. Nyt avatussa uudessa näyttelyssä kerrotaan myös talonpidossa ja korjauksessa tehdyistä helpoista virheistä, jotka pitäisi välttää.
Artenomiopiskelija Mariana Ravoniuksen näyttelyssä kerrotaan mm. ikkunoiden sijainnista vuorilaudoitukseen nähden, rännien ja syöksytorvien mallista, savupiippujen muodosta, ulkomaalauksesta, kivijalan korkeudesta, ulkokalusteista ja muista rakennuksen ilmeeseen vaikuttavista yksityiskohdista.
Rauman ympäristötoimenjohtaja Juhani Korpinen muistuttaa, että Tammelan korjausrakentamiskeskus esittelee erikoisesti Vanhan Rauman korjaustoimintaa ja Unescon maailmaperintöä.
- Tammelasta saa käytännön ohjeita suunnitteluun ja rakennuksen kunnostamiseen. Ensisijaisesti korjauskeskus on Vanhaa Raumaa varten, mutta kaikki muutkin ovat tervetulleita hakemaan Tammelan ohjeita. Täällä käy vuosittain hieman alle 2000 henkilöä hakemassa tietoa korjauspulmiinsa. Talossa toimii myös kaupungin ylläpitämä rakennustarvikkeiden varaosapankki.
Tammelakin korjattiin ensin väärin
Tammelan päärakennus on noin 150 vuotta vanha. Talo oli aikanaan usean perheen asuinrakennus. Kaupungin haltuun se tuli vuonna 1975, jolloin se muutettiin musiikkiopistoksi. Korpisen mukaan tuolloiset työt tehtiin täysin väärin.
- Rakennus lastulevytettiin ja siihen asennettiin koneellinen poistoilmajärjestelmä. Kaikki seinät, jopa väliseinät oiottiin koolauksella.
Nyt Tammela on kunnostettu neuvontapisteeksi ja näyttelytiloiksi siten, että hirsirakennuksen luonne on palautettu sisätiloihin ja huonejakoon. Korjauksessa on käytetty normaaleja, kaupasta kaikkien saatavavilla olevia rakennusmateriaaleja, ainoastaan ovet on hankittu vahoina. Tiloihin on kuitenkin jätetty "merkkejä" rakentamisen virheistä. Lattiatasossa, seinissä ja katossa on ikkunoita, joista voi nähdä väärän rakentamisen tuhot.

