Tallimääräystä ei käytetty - miten Webber reagoi?

Sebastian Vettel, Christian Horner ja Mark Webber Brasilian GP:n palkintopallilla
Sebastian Vettel, Christian Horner ja Mark Webber Brasilian GP:n palkintopallilla
Julkaistu 07.11.2010 21:09(Päivitetty 07.11.2010 21:14)

Mark Webber hyväksyi Brasilian GP:n jälkeen sen, ettei Red Bull -talli nostanut häntä tallikaverinsa Sebastian Vettelin edelle kisan voittajaksi.

Mikäli Webber olisi nostettu toiselta sijalta ensimmäiseksi, olisi hän nyt vain 1 pisteen päässä MM-sarjaa johtavasta Ferrarin Fernando Alonsosta.

- Se auttaisi, mutta sellainen ei ole tallin filosofia. Seb ajoi tänään hyvin voiton eteen ja tilanne on tällainen. Talli jahtaa sijoituksia urheilullisesti, kuten se on aina tehnyt, Webber totesi tallimääräysasiasta.

MM-sarjaa 8 pisteen turvin ennen Webberiä johtavalla Alonsolla on tilillään 7 tallimääräyksellä saatua pistettä Saksan GP:stä.

- Fernando sai joitain pisteitä Hockenheimista. Niin on tapahtunut aiemmin ja tapahtuu jälleen tulevaisuudessa. Jokaisella on erilaiset ideat asiasta, Webber totesi.

Webber uskoo, että Red Bullin tallimääräykset tulisivat käyttöön aikaisintaan kauden päätöskisan viimeisellä kierroksella.

- Riippuu tilanteesta viimeisellä kierroksella, Webber vastasi kysymykseen siitä, uskooko hän Vettelin päästävän hänet edelleen päätöskisassa.

Webber voittaa mestaruuden, mikäli hän on ykkönen Abu Dhabissa ja Vettel sijoittuu toiseksi.

Äänestä: Tekikö Red Bull sinun mielestäsi oikein, kun se ei nostanut Webberiä voittajaksi tallimääräyksellä Brasilian GP:ssä?

Lue myös:
MM-ratkaisu voi mennä todella tiukoille - lue huikeat skenaariot

Kertaa Brasilian GP:n tapahtumat F1-tulospalvelustamme!

Katso kisan viimeinen kierros maksutta Katsomo.fi:stä:

Sumo video id

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia 2010