Tahdotko olla onnellinen? Tämä tutkimus paljastaa, kuinka sen saavutat!
Raha ei määrittele suomalaisten onnellisuutta, vaan sen tekevät elämäntavat ja terveys. Suomalaiset kaipaavat elämäänsä yhä enemmän elinvoimaa, terveyttä, läheisyyttä ja parempia ihmissuhteita.
Huhtikuussa julkaistu suomalaisten asenteita, toiveita ja käyttäytymistä selvittävä Suomalaiset 2011 -tutkimus kertoo karua kieltä maan kansalaisista. Jako onnellisten, terveydestään huolehtivien menestyjien ja tyytymättömien, passiivisten suomalaisten välillä kasvaa.
Tutkimuksen mukaan onnellisuus ei kuitenkaan riipu tulo- tai koulutustasosta vaan liikunnan määrästä ja ruokavalion terveellisyydestä.
Vuonna 2009 toteutettuun vastaavaan tutkimukseen verrattaessa yllättävää onkin, että talouden piristyminen ei ole nostanut rahan merkitystä suomalaisten arvoasteikossa. Sitä tärkeämpinä pidetään elinvoimaista elämää ja terveitä ihmissuhteita.
Tutkimuksen toteuttaneen Rederan toimitusjohtaja Isa Merikallio painottaa, että talouden vaihteluja tärkeämpää olisi kiinnittää yhteiskunnallista huomiota huonon fyysisen kunnon ja epäterveellisen ravinnon vaikutukseen. Molemmat seikat vaikuttavat merkittävästi puhtiin ja motivaatioon tehdä töitä.
Iäkkäät ovat aktiivisimpia
Tutkimus osoitti, että yli 55-vuotiaat ovat suomalaisista liikkuvaisinta kansaa. Vain kolmannes suomalaisista liikkuu vähintään kolme kertaa viikossa, ja kolmannes ei liiku edes viikoittain. Yli 55-vuotiaista jopa 46 prosenttia harrasti liikuntaa vähintään kolme kertaa viikossa.
Kaikista vähintään kolme kertaa viikossa liikkuvista jopa 85 prosenttia koki terveytensä hyväksi, 63 prosenttia oli onnellisia ja 66 prosenttia oli tyytyväisiä ihmissuhteisiinsa.
Vähemmän liikkuvat olivat onnettomampia. Heistä vain 29 prosenttia koki terveytensä hyväksi, 49 prosenttia oli onnellisia, ja 53 prosenttia tyytyväisiä ihmissuhteisiinsa.
Liikunta lisää työintoa
Tutkimus selvitti, että liikkuvat ihmiset kokevat myös saavansa enemmän arvostusta työssään ja ovat tyytyväisempiä ajankäyttöönsä.
Ruokavaliolla oli myös huomattava merkitys onnellisuudessa ja elämänhallinnassa. Ne, jotka kertoivat noudattavansa melko terveellistä ruokavaliota, olivat huomattavasti onnellisempia (79 prosenttia) verrattuna ei kovin terveellisesti syöviin, joista onnellisia oli vain 40 prosenttia.
Tutkimus muistuttaa, että suomalaisista vain alle puolet syö päivittäin tuoreita vihanneksia ja noin joka toinen on ylipainoinen.
Huomattavaa oli, että usein liikkuvista ihmisistä yli puolet oli valmiita ottamaan lisää työtunteja, kun harvoin kuntoilevista niitä suostuisi ottamaan vain 30 prosenttia.
Lähde: Redera Oy
Kuvat: Colourbox.com
Studio55.fi/Siiri L'Ecuyer
Uusimmat
-
10:56
Tässä tämän hetken kuumimmat autot käytettyjen markkinoilla – Teslat omissa sfääreissään
-
10:41
Helena Petäistön kolumni: Cannesin Suomi-poika suosikki – tästä syystä Kaurismäki ei ole voittanut festivaalin pääpalkintoa
-
10:36
40 vuotta täyttänyt Maria Lund iloitsee monipuolisista töistään – paljasti tulevan yhteistyön Salkkarit-tähden kanssa
-
10:30
MTV Uutisten kysely paljastaa: Sofia Virta on vihreiden piiripäättäjien selvä suosikki puheenjohtajaksi
-
10:28
Tästä alkavat MM-rallin kartturin tehtävät erikoiskokeiden välissä – adrenaliinista höyräviltä kuskeilta toisinaan kummiakin kysymyksiä
-
10:23
Valtteri Bottas täysin ymmyrkäisenä tallikaverinsa tempusta
-
10:17
Naantalissa löytyi vauhdilla päin saarta ajettu arvovene – "Vähäsanainen herra kertoi vain olleensa veneilemässä"
-
10:17
Venäjä väittää estäneensä dronehyökkäyksen Krimillä – MTV seuraa sotaa
-
10:15
Niinistö julkaisi ensimmäisen Nato-ajan päiväkäskynsä – lue ylipäällikön viesti sanasta sanaan
-
10:07
Kiina varoittaa: Aasiaan ei tule perustaa "Naton kaltaisia" liittoumia – eilen selkkaus yhdysvaltalaislaivan kanssa
-
10:00
Useat musiikin kansainväliset megatähdet jättävät Suomen väliin – asiantuntijoilta kylmät faktat tiskiin: "Kaikista kokoluokista puuttuu"
-
09:42
Floridan päävalmentaja näytti toimittajille, mitä pitäisi tehdä: "V***u" – sali röhähti nauruun
-
09:42
Uutuusgrillimakkarat makutestissä – Halpa vs. kallis -raati: "Varokaa yllättäviä turskahduksia"
-
09:35
Karviassa ulosajo – kuljettaja kuoli
-
09:32
MTV seuraa: Kalle Rovanperän puheenvuoro tiivistää ralliaamun: "Tuntuu pahalta fanien puolesta"
-
09:21
Kim Cattrall on ylpeä Samanthan paluusta – Sinkkuelämää-sarjan fanit riemastuivat tähden postauksesta.
-
09:17
Venäjän armeijaan yhdistettyjä Z-symboleja ilmestyi Hietaniemen puihin Helsingissä – "Järkyttävä mielenilmaus"
-
09:13
Yliopistojen todistusvalinnan pisteytykset uudistuvat – yhden aineen merkitys kasvaa
-
09:01
Mount Everestillä kuollut eniten ihmisiä vuosiin – kiipeilylupia myönnettiin ennätysmäärä
-
09:00
Puoli vuotta kiertoradalla viettäneet taikonautit palasivat Maahan
-
Lataa lisää