"Täällä ei ole liikennevaloja" – näin ulkomaalaisia houkutellaan töihin Suomeen

Närpiö mainostaa itseään hollantilaisille messuvieraille muun muassa sillä, että talvella paikkakunnalla voi mennä töihin vaikka potkukelkalla.Lehtikuva
Julkaistu 13.02.2013 20:05(Päivitetty 19.06.2013 09:40)

Anne Sjöholm

anne.sjoholm@mtv.fi

@AnneSjoholm

Pohjanmaalla sijaitseva Närpiö potee vakavaa muuttotappiota ja työvoimapulaa. Väkeä etsitään myös Hollannista ja muualta ulkomailta.

Närpiössä asuu yli 9 000 henkeä, ja heistä noin 8% on muuttanut ulkomailta. Osuus on yksi Suomen korkeimpia, korkeampi kuin esimerkiksi Uudellamaalla keskimäärin. Eri kansalaisuuksia on edustettuna parikymmentä. Hollantilaisia Närpiössä asuu parikymmentä.

Rick viihtyy Närpiön rauhassa

Rick Bruggeling tuli Närpiöön viisi vuotta sitten rakentamaan kasvihuoneita. Hän tapasi nykyisen vaimonsa ja jäi tämän kotililalle asumaan. Parikunnalla on kaksi tytärtä.

– Jos asuu suuressa kaupungissa, ei tunne naapuriaan. Ei tunne ketään. Täällä kaikki tuntevat kaikki. Minusta kaikki on täällä hyvin! Ei pienintäkään ongelmaa elää täällä. Tilaa on paljon. Aina vapaa parkkipaikka oven edessä, toteaa Rick Närpiön lumen peittämien peltojen keskellä.

Myös Rickin vanhemmat sekä veli perheineen ovat muuttaneet Närpiöön. Sopeutuminen on ollut helppoa.

– Ihmiset ovat hyvin avoimia täällä. Olemme ruotsinkielisessä osassa Suomea. Muusta maasta en tiedä. Täällä ainakin on hyvin, Rick toteaa.

Rick suosittelee Närpiötä myös muille hollantilaisille. Hän ja kuntalle töitä tekevä Anna Airue matkustivat viikonloppuna Hollantiin vuosittaisille messuille, jotka on tarkoitettu ulkomaille haikaileville.

Ympäristöpakolaiset etsivät tilaa ja hiljaisuutta

Hollannista muuttaa joka päivä ulkomaille noin 400 henkeä. Moni etsii ennen muuta toisenlaista elinympäristöä.

– Hollanti on hyvä maa, mutta liian pieni. Meitä on melkein 17 miljoonaa. On liian ahdasta, toteaa messuille tullut Arno van der Sijole, joka etsii työpaikkaa Pohjoismaista.

– Täällä on kova kiire. Kaikilla on koko ajan kiire, valittaa myös Thekla Wesche Pohjanmaan kuntien messuosastolla.

Närpiössä riittää tilaa. Yhdellä neliökilometrillä asuu alle kymmenen henkeä. Hollannissa luku on nelikymmenkertainen.

Närpiötä markkinoivalla Anna Airuella on hollantilaisille messuvieraille eksoottista kerrottavaa.

– Kerron, että Närpiössä on hyvin vähän liikennettä. Että meillä ei ole liikennevaloja, että töihin voi mennä vaikka potkukelkalla talvella. Nämä on sellaisia tosi eksoottiselta tuntuvia asioita näille ihmisille, Anna Airue toteaa.

Messujen aikana Pohjanmaan kuntien osastolla käy useita ihmisiä, jotka huomaavat haluavansa muuttaa esimerkiksi nimenomaan Närpiöön.

– Hollannin ilmapiiri muuttuu epäystävällisemmäksi vuosi vuodelta. Haluan todellakin paeta sitä.Tulin tänne messuille tietämättä, minne haluan muuttaa. Kun kävelin tälle osastolle ja puhuin kaikille, olo oli kuin lämpimässä kylvyssä. Tulin myöhemmin takaisin, ja niin perheemme päätti muuttaa Suomeen, kertoo Frederique Luitjes.

Hän aikoo perustaa Närpiöön koirahotellin. Sinne aikovat muuttaa myös Luitjesin kaksi nuorta lasta sekä 71-vuotias äiti.

Katso Anne Sjöholmin juttu (45 minuuttia 13.2.2013)

Sumo video id

Pohjanmaa etsii ulkomaista työvoimaa – suomalaiset työttömät eivät riitä

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa